Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy świetlica może być zorganizowana w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, czy w szkole podstawowej i gimnazjum, które wchodzą w jego skład – zgodnie z ramowymi statutami?
Obowiązek prowadzenia świetlicy nie obejmuje specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Jeżeli jednak w ramach ośrodka działa szkoła podstawowa i gimnazjum to świetlica powinna być prowadzona w ramach ośrodka, co powinno wynikać ze statutu ośrodka.
Do prowadzenia świetlicy zobowiązane są tylko szkoły publiczne
Zgodnie - art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty do realizacji zadań statutowych szkoła publiczna powinna zapewnić uczniom możliwość korzystania ze świetlicy. Zatem do prowadzenia świetlicy zobowiązane są tylko szkoły publiczne.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 przez pojęcie szkoły należy rozumieć także przedszkole. W ramach tego określenia nie mieści się specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy. Jest on uznawany na gruncie ustawy o systemie oświaty za placówkę.
Ustawa w art. 3 pkt 3 definiuje pojęcie placówki, stwierdzając, że są nimi jednostki organizacyjne wymienione w art. 2 pkt 3-5, 7 i 10 ustawy (zatem m.in. ośrodki szkolno-wychowawcze).
Obowiązek prowadzenia świetlicy nie obejmuje specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych
Zatem obowiązek prowadzenia świetlicy nie obejmuje specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Również analiza ramowego statutu prowadzi do tego wniosku. Jeżeli jednak w ramach ośrodka działa szkoła podstawowa i gimnazjum to świetlica powinna być prowadzona w ramach ośrodka, co powinno wynikać ze statutu ośrodka.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń zasadniczej szkoły zawodowej uległ wypadkowi drogowemu i przez 2 miesiące przebywał w szpitalu. Obecnie jest w domu, ale nie może uczęszczać do szkoły z powodu skomplikowanego złamania nogi. Rodzice dostarczyli orzeczenie z PPP o konieczności nauczania indywidualnego. W jaki sposób zorganizować dla tego ucznia zajęcia praktyczne. Dodam,że uczeń mieszka w miejscowości oddalonej 12 km od szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki system czasu pracy powinien być stosowany w internacie sosw jeżeli wychowawcy pracują od pon do piątku z nocami i w niedzielę od godz. 15. Przerwa na zajęcia lekcyjne 8:30-14. Pensum wynosi 24 godz.
- Uczeń z zespołem Aspergera uczęszcza do klasy I gimnazjum ogólnodostępnej. Jak wyliczyć ile kosztuje godzina pracy nauczyciela prowadzącego zajęcia z całym zespołem klasowym i tym uczniem mającym Aspergera, aby ściągnąć z płac dla nauczycieli pracujących z uczniami niepełnosprawnymi.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podpowiedź, gdzie mam szukać na tym portalu opracowań i wzoru arkusza organizacji na rok szkolny 2012/2013 po zmianie przepisów.
- Jak w szkole, w której nie ma biblioteki szkolnej można przechowywać darmowe podręczniki ministerialne? Czy można wyznaczyć gabinet i osoby odpowiedzialne do ewidencjonowania podręczników? Czy trzeba to ujmować w statucie czy tylko regulaminem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe