Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy Stowarzyszenie działające na rzecz rozwoju Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (jest to szkoła publiczna ponadgimnazjalna) może otworzyć ośrodek doradztwa i doskonalenia zawodowego.(skrót ODiDZ)?
Skrót ODiDZ oznacza ośrodek dokształcania (a nie doradztwa) i doskonalenia zawodowego.
Zgodnie z art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty, system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Szkoły i placówki (w rozumieniu ustawy o systemie oświaty ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego jest placówką) niepubliczne mogą zakładać osoby prawne i fizyczne (art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty). Jeżeli Stowarzyszenie ma osobowość prawną, może taką placówkę niepubliczną założyć (po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia tego typu placówek), tym bardziej, że przepis art. 68a ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty wskazuje, iż kształcenie ustawiczne jest organizowane i prowadzone w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego. Warunki, organizację i tryb prowadzenia kształcenia ustawicznego w placówkach, a więc w formach pozaszkolnych oraz rodzaje tych form określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Podkreślić jednak należy, że zgodnie z art. 83a ustawy o systemie oświaty, prowadzenie szkoły lub placówki nie jest działalnością gospodarczą. Tylko działalność oświatowa nieobejmująca prowadzenia szkoły lub placówki może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (tekst jednolity: Dz. U z 2014 r., poz. 622)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeśli dyrektor szkoły publicznej założy pracownikom pocztę służbową na "Onet" i ta poczta się psuje, to kto powinien zgłosić awarię do "Onet" - dyrektor czy pracownik? Jak w takiej sytuacji powinien zachować się nauczyciel?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole istnieje jednolity rzeczowy wykaz akt, czy wydając decyzję w sprawie np. zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka wpisuje nr i symbol sprawie z JRWA to powinien być również nadany nr decyzji ? czy nie jest to błąd jeśli nadajemy nr z Jednolitego Rzeczowego Wykazu Akt i dodatkowo nr decyzji ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy obowiązujące przepisy prawne przewidują możliwość tworzenia oddziałów żłobkowych jako dodatkowych oddziałów w funkcjonującym przedszkolu. Nadmieniam, że na terenie gminy nie istnieje żaden żłobek.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Obie treści pytania dotyczą ZFŚS. 1. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym od.1.09.2016 do 30.06.2017 należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż nauczyciel w trakcie urlopu pracuje w innej szkole w innym mieście; 2. Czy pracownikowi administracji przebywającemu na urlopie wychowawczym w okresie 16.09.2016 r. - 15.08.2019 r. należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż pracownik w trakcie urlopu wychowawczego pracuje w innej instytucji publicznej w innej gminie. Czy istnieją jakieś przepisy (wyroki) które interpretują ww. sytuacje.
- Dlaczego nie wyświetla się strona z październiika "Plan rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego". Wyswietla się komunikat " strona o podobnym adresie nie istnieje", mimo że na podglądzie widoczny jest dokument.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe