Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o ukończeniu szkoły uczniów klasy 8, przed ich przystąpieniem do egzaminu ósmoklasisty? (Egzamin od 16-18 czerwca 2020, a uchwała 15 czerwca 2020)
W przypadku uczniów całkowicie zdrowych w przedstawionej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 44q ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2019r. poz. 1481 z późn. zm.), który stanowi, że warunkiem ukończenia przez ucznia szkoły podstawowej jest:
• uzyskanie pozytywnych końcowych ocen klasyfikacyjnych oraz
• przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty.
Rada Pedagogiczna zgodnie z zapisem w art. 70 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.) musi podjąć stosowne uchwały: dotyczące klasyfikacji i promocji uczniów oraz ukończenia przez nich szkoły.
Z kolei zapis § 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2019 r. poz. 1700 z późn. zm.) stanowi, że datą wydania świadectwa szkolnego promocyjnego i świadectwa ukończenia szkoły przyjmuje się datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tym roku szkolnym jest to dzień 26 czerwca.
Egzamin ósmoklasisty odbywał się w dniach od 16 do 18 czerwca. Skoro warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie do niego, nie można było przed dniem 18 czerwca podjąć takiej uchwały zakładając, że wszyscy uczniowie w egzaminie wezmą udział.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje możliwość otrzymania regulaminu przyznawania nagród dyrektora?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, jakie uchwały powinny być podjęte w przedszkolu publicznym. (Poza wymienionymi: 1.zatwierdzenia planu nadzoru na rok szkolny 2017/2018; 2.w sprawie opiniowania projektu organizacyjnego przedszkola na rok szkolny 2017/2018.; 3. sprawie zatwierdzenia Programów nauczania w przedszkolu Samorządowym; 4. W sprawie zatwierdzenia ramowego rozkładu dnia w przedszkolu obowiązujący w roku szkolnym 2017/2018; 5. Przydziału nauczycielom stałych dodatkowych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego w roku szkolnym 2017/2018; 6. W sprawie nagrody dyrektora dla pracowników przedszkola; 7. zatwierdzenia planu nadzoru na rok szkolny 2017/2018; 8. W sprawie innowacji pedagogicznej; 9. W sprawie planu doskonalenia nauczycieli; 10. w sprawie projektu planu finansowego na rok 2018).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dlaczego we wzorze polityki bezpieczeństwa widnieją zapisy dotyczące ABI? Czy dokument ten jest dostosowany do aktualnego prawa?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Klasy łączone.
Mam pytanie dość istotne z uwagi na niż demograficzny:
Czy jest prawnie usankcjonowane łączenie klas ze względu na małą liczbę dzieci, dot. szkoły podstawowej.
Czy wszystkie klasy można łączyć, np. I z II III z IV itd. Czy tylko można łączyć na danym etapie edukacyjnym? Czy łączeniu podlegają w takich oddziałach wszystkie przedmioty czy są wyjątki?
Poza tym, najważniejsze: Czy dopuszczalne jest połączenie w jeden oddział klasę „0” z I?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Za wykorzystanie wizerunku rodzica kolegi, obraźliwe wpisy na portalach społecznościowych nt. rodzica oraz kolegów z klasy uczennica otrzymała dwie kary statutowe zgodne ze statutem szkoły: (1) upomnienie wychowawcy klasy oraz (2) upomnienie dyrektora szkoły. Matka wniosła pismo z zapytaniem: (1) dlaczego nałożono na córkę dwie kary statutowe i (2) dlaczego zastosowano ich gradację. W ocenianiu bieżącym wychowawca w miesiącu czerwcu wystawił ocenę cząstkową ndp. Uczennica miała już problemy – utrzymywała relacje z dorosłymi obcokrajowcami. Matka jest osobą roszczeniową, nęka wychowawczynię, która rozpoczęła karierę zawodową. Uważam, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami i procedurami szkolnymi. Mam obawy, czy obrona córki przez matkę nie będzie skutkowała jeszcze większymi problemami w korzystaniu z Internetu, obawiam się o bezpieczeństwo uczennicy. Bardzo proszę o poradę, jak postępować z taką osobą.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe