Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Rodzicowi należy udzielić odpowiedzi na zapytania dotyczące ukarania ucznia, według zasad określonych w statucie w zakresie współpracy z rodzicami (art. 98 ust. 2 pkt 2...

PORADA PRAWNA

Za wykorzystanie wizerunku rodzica kolegi, obraźliwe wpisy na portalach społecznościowych nt. rodzica oraz kolegów z klasy uczennica otrzymała dwie kary statutowe zgodne ze statutem szkoły: (1) upomnienie wychowawcy klasy oraz (2) upomnienie dyrektora szkoły. Matka wniosła pismo z zapytaniem: (1) dlaczego nałożono na córkę dwie kary statutowe i (2) dlaczego zastosowano ich gradację. W ocenianiu bieżącym wychowawca w miesiącu czerwcu wystawił ocenę cząstkową ndp. Uczennica miała już problemy – utrzymywała relacje z dorosłymi obcokrajowcami. Matka jest osobą roszczeniową, nęka wychowawczynię, która rozpoczęła karierę zawodową. Uważam, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami i procedurami szkolnymi. Mam obawy, czy obrona córki przez matkę nie będzie skutkowała jeszcze większymi problemami w korzystaniu z Internetu, obawiam się o bezpieczeństwo uczennicy. Bardzo proszę o poradę, jak postępować z taką osobą.

Rodzicowi należy udzielić odpowiedzi na zapytania dotyczące ukarania ucznia, według zasad określonych w statucie w zakresie współpracy z rodzicami (art. 98 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082). Również gdyby rodzic zwrócił się o uzasadnienie oceny bieżącej, to nauczyciel ma obowiązek jej uzasadnienia zgodnie ze statutem (art. 44e ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2020 r., poz. 1327). Z uwagi na zaburzenia zachowania lub emocji ucznia rodzicowi można zaproponować objęcie dziecka lub także rodzica dobrowolną (wymagającą zgody rodzica) pomocą psychologiczno-pedagogiczną np. w formie porad lub konsultacji (§ 2 ust. 2 pkt 4, § 3, § 6 ust. 2 pkt 8 i ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, Dz.U. z 2020 r., poz. 1280). Ponadto o dotychczasowym zachowaniu ucznia i reakcji rodzica można poinformować sąd rodzinny, wnosząc o wgląd w sytuację dziecka, ponieważ sąd może nałożyć rożne zobowiązania na rodzica i dziecko (np. w zakresie współpracy ze szkołą) lub rozważyć potrzebę prowadzenia postępowania w sprawie nieletniego np. z powodu demoralizacji (art. 109 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. z 2020 r., poz. 1359; art. 4, art. 21a ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, Dz.U. z 2018 r., poz. 969).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT