Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy prezes ZNP może delegować członka ZNP na obowiązkowe szkolenie organizowane przez ZNP ? Czy dyrektor ma obowiązek udzielić dnia wolnego ?
Jeżeli pracownik - członek związku zawodowego pełni w nim określoną funkcję, np. jest członkiem którejś z komisji, to przysługje mu zwolnienie od pracy, również w związku ze szkoleniem organizowanym przez związek zawodowy, na podstawie przepisów USTAWY z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych:
art. 25 ust. 2. Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.
art. 31 ust. 3 Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. 2014 r. poz. 167) pracownik jest uprawniony do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Zwolnienie przysługuje, gdy zwolnienie ma charakter doraźny, a jednocześnie czynności nie mogą być zrealizowane w czasie wolnym od pracy. Czynność wynikająca z funkcji może mieć różny charakter i dotyczyć szkolenia związkowego. Jeśli zatem pracownik nie może wziąć udziału w szkoleniu po godzinach pracy, należy go zwolnić od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, jeśli związek zawodowy wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony od 1 września 2017 musi mieć zgodę dyrektora swojej placówki macierzystej (gimnazjum)? Od kogo musi być zgoda jeżeli od 1 września 2017 roku gimnazjum będzie przekształcone i połączone z szkołą podstawową, który dyrektor udziela zgody, jeżeli jest potrzebna?
- 1. Czy i jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej można zatrudnić nauczyciela wspomagającego w szkole ogólnodostępnej na wniosek rodziców dziecka kl. I o stwierdzonej potrzebie kształcenia specjalnego (asperger) orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej.
2. Czy i jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej można zatrudnić w oddziałach przedszkolnych przy szkole podstawowej pomoc nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak obliczyć wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowy pracownikowi administracji zatrudnionemu na 0,30 etatu od 1.01 do 31.08.2017 r.? Pracownik wykonuje pracę przez 5 dni w tygodniu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wracając do uznanych kwalifikacji z plastyki. Opiszę sytuację szczegółowiej. Nauczyciel po nauczaniu początkowym w 1992 r. miał uznane przez dyrektora kwalifikacje do nauczania plastyki w szkole podstawowej, w której nauczał tego przedmiotu do 2011r. Od września bieżącego roku chcę zatrudnić tego nauczyciela w swojej szkole podstawowej na stanowisku n-la plastyki. Przyjmuję, na podstawie par. 28 rozp. o kwalifikacjach z dnia 12 marca 2009r., że n-l ten posiada kwalifikacje do nauczania plastyki w szkole podstawowej. Czy Kuratorium Oświaty może zarzucić mi, że zatrudniłam nauczyciela bez kwalifikacji? Ja uważam, że nie. Czy dobrze interpretuję ten przepis?
- Mam wątpliwość czy niżej opisane przypadki należy traktować jako etat łączony: 1) nauczyciel przyrody ma 18 godzin przyrody + 3 godziny świetlicy; 2) nauczyciel języka polskiego ma 16 godzin j.polskiego + 4 godziny świetlicy? Zarówno nauczyciel przyrody i nauczyciel j. polskiego mają pensum 18 godz.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe