Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy po urlopie zdrowotnym należy się nauczycielowi jeszcze urlop wypoczynkowy? Nauczyciel od 20 marca do 31 sierpnia będzie na urlopie zdrowotnym.
W placówkach nieferyjnych nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy ustalony zgodnie z planem urlopów. Nie ma podstaw do ustalania w takim przypadku urlopu proporcjonalnego, ponieważ ani Karta Nauczyciela, ani kodeks pracy takiej sytuacji nie przewiduje.
Odnośnie szkół feryjnych, funkcjonuje pogląd, zgodnie z którym nauczyciel, który przebywał na urlopie zdrowotnym w czasie wakacji (jak również w przypadku korzystania z urlopu zdrowotnego w placówce nieferyjnej przez cały rok) nie nabywa prawa do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego. Wówczas, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r. III PZP 4/88, urlop zdrowotny konsumuje urlop wypoczynkowy: "cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym czasie. Jeżeli nauczyciel w okresie, w którym powinien być mu udzielony urlop wypoczynkowy, korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia, to prawo do urlopu wypoczynkowego zostało skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego".
W chwili obecnej pogląd ten został poddany w wątpliwość przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (rozstrzygnięcie z 30.06.2016 r. w sprawie C–178/15), jako odpowiedź na pytanie Sądu Rejonowego we Wrocławiu. Trybunał zwrócił uwagę na gwarancję prawa do urlopu wypoczynkowego. Uznał, że nauczyciel, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, powinien mieć prawo do skorzystania z niego również w późniejszym terminie.
Do tej pory przepisy Karty Nauczyciela nie zostały zamienione w taki sposób, aby rozwiać wątpliwości w tym temacie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce, która zostanie zatrudniona w szkole 1.09.2016r. należy się zasiłek na zagospodarowanie? Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskała 30.06. 2015r./potem, od 14.07 przebywała na urlopie macierzyńskim. Pierwszą pracę w szkole podjęła 1.09.2014r. Pierwszą pracę w życiu podjęła po ukończeniu studiów magisterskich (2012r.), ale przed obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem dyplomu- była to praca opiekunki do dziecka w wymiarze 1 etatu w okresie 1.02 2013- 31.08.2013r. Pracę magisterską obroniła 3.06.2013r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy w szkole publicznej prowadzona przez inny organ niż JST w której zatrudnienie jest na zasadach Kodeks Pracy z pewnymi zapisami z Karty Nauczyciela nauczyciela, dyrektora szkoły ograniczają przepisy co do godzin ponadwymiarowych ?; 2. Czy status szkoły publicznej która jest prowadzona przez organ inny niż JST. zobowiązuje organ prowadzący do stosowania takich samych przepisów jak w przypadku szkół samorządowych? (głównie co do pensum , godzin ponadwymiarowych oraz formy zatrudnienia) czy może on stworzyć własny system wynagradzania, pensum itp. Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w dwóch placówkach może pobrać świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z obu placówek? Nauczyciel, który pracuje w dwóch szkołach na terenie naszej gminy, został poproszony przez drugą placówkę o złożenie deklaracji w sprawie pobierania świadczenia z ZFŚS.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co powinien zrobić dyrektor w sytuacji kiedy nauczyciel nie stawił się do pracy dwukrotnie : 16 czerwca / dzień wolny od zajęć dydaktycznych, konferencja klasyfikacyjna zgodnie z zapisami statutowymi/ oraz 23 czerwca - zakończenie roku szkolnego. Obecności nie zostały usprawiedliwione. Wcześniej ten sam nauczyciel naraził ucznia na utratę zdrowia ponieważ samowolnie / notorycznie bez zgody dyrektora/ opuszczał stanowisko pracy za co otrzymał naganę do akt osobowych. Dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający wykształcenie licencjackie: wychowanie przedszkolne z terapią pedagogiczną może być zatrudniony jako pedagog szkolny w szkole podstawowej i gimnazjum. Tenże nauczyciel obecnie studiuje na kierunku: praca socjalna. Czy jest to zgodne z przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe