Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1.Czy w szkole publicznej prowadzona przez inny organ niż JST w której zatrudnienie jest na zasadach Kodeks Pracy z pewnymi zapisami z Karty Nauczyciela nauczyciela, dyrektora szkoły ograniczają przepisy co do godzin ponadwymiarowych ?; 2. Czy status szkoły publicznej która jest prowadzona przez organ inny niż JST. zobowiązuje organ prowadzący do stosowania takich samych przepisów jak w przypadku szkół samorządowych? (głównie co do pensum , godzin ponadwymiarowych oraz formy zatrudnienia) czy może on stworzyć własny system wynagradzania, pensum itp. Proszę o podstawę prawną.
Na podstawie art. 91b ust. 2 pkt 1 i 3 KN do nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne inne niż JST mają zastosowanie następujące przepisy KN bez względu na wymiar zatrudnienia: art. 6, art. 6a ust. 4-10, 12 i 13, art. 9, art. 11a, art. 26, art. 63 i art. 75-85z oraz do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego w tych szkołach wymiaru pensum: art. 9a-9i, art. 22 ust. 3 i 4, art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, art. 70a ust. 3, 4 i 6, art. 86, art. 88 i art. 90 KN. Wśród przepisów mających zastosowanie w tych szkołach nie został wymieniony art. 35 KN o pracy w godzinach ponadwymiarowych, art. 42 KN, który w ust. 3 określa wymiar pensum nauczycieli oraz art. 10 KN określający formę zatrudnienia nauczycieli – powołane regulacje co do zasady więc nie obowiązują, chyba że np. w statucie szkoły lub regulaminach, ewentualnie w umowie o pracę zostanie wskazane ich obowiązywanie - wówczas dotyczą nauczycieli. Jeśli natomiast rozszerzenie stosowania o te regulacje KN nie wynika z wewnętrznych aktów szkoły lub umowy o pracę, w danej szkole mogą obowiązywać inne wysokości pensum, podstawy prawne zatrudnienia (na umowy cywilnoprawne), czy zasady realizacji godzin ponad pensum. Szkoły publiczne mogą bowiem zdecydować, że dopóki czas pracy nauczyciela zatrudnionego na pełen etat nie przekroczy 40 godzin tygodniowo realizacji wszystkich obowiązków służbowych, dodatkowe godziny ponad pensum realizuje bez dodatkowej płacy (z obowiązkiem zapłaty za godziny nadliczbowe w razie przekroczenia dobowych i tygodniowych norm czasu pracy) albo przeciwnie – można ustalić dodatkowy składnik wynagrodzenia za godziny ponad pensum, bez limitów z art. 35 ust. 1 KN dotyczących godzin ponadwymiarowych w szkołach samorządowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu w przeliczeniu na 1 miesiąc należy się nauczycielowi języka angielskiego pracującemu w przedszkolu na 10/24 etatu? Pracuje 3 dni w tygodniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawę prawną i wzór dokumentów umożliwiających przeniesienie pracownika obsługi (konserwatora) z dniem 1 września 2021 r. do innej placówki, w tym samym mieście ( ten sam organ prowadzący.)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam wątpliwość czy niżej opisane przypadki należy traktować jako etat łączony: 1) nauczyciel przyrody ma 18 godzin przyrody + 3 godziny świetlicy; 2) nauczyciel języka polskiego ma 16 godzin j.polskiego + 4 godziny świetlicy? Zarówno nauczyciel przyrody i nauczyciel j. polskiego mają pensum 18 godz.
- Od 1 września 2015 r. naszym organem prowadzącym jest organizacja pozarządowa. Jestem w placówce dyrektorem niepedagogicznym. Zastanawiam się nad dokumentacją związaną z ewidencją czasu pracy. Wszyscy pracownicy są zatrudnieni w oparciu o kodeks pracy, z tym że w regulaminie pracy nauczyciele mają prawo do 47 dni urlopu. Jak to wszystko opisywać i prowadzić ewidencje, może macie Państwo jakieś druki do tego ? Bądź jesteście je wstanie stworzyć ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Podczas zajęć rekreacyjnych z nauczycielami (siatkówka) na szkolnej sali gimnastycznej dyrektor zerwał ścięgno Achillesa. Zdarzenie odbyło się bez udziału osób trzecich - złe stąpnięcie. Jak traktować ten wypadek: w domu, w drodze do pracy czy też w pracy? Proszę o podstawę prawną.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe