Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba posiadająca mgr pedagogiki bez określonej specjalności może być pedagogiem szkolnym w zespole szkół? Dyplom ukończenia uczelni wydano w 2004 r, osoba ta pracuje od 2005 r, jednak w opinii kuratorium nie posiada kwalifikacji.
§ 19 ust. 1 rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2017r. wsprawie szczegółówych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli ( Dz. U z 2017r. poz 1575) mówi, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego posiada osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na dowolnym kierunku, i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Warto jednak pamiętać, że TO DYREKTOR SZKOŁY zatrudniający pedagoga dokonuje oceny tych kwalifikacji pod kątem potrzeb swojej szkoły, gdyż jest on kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu art. 68 ust. 5 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Poza tym w/w rozporządzenie wyraźnie mówi w §27 także o tym, że nauczyciele zatrudnieni przed 1 września 2017r. na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. Jeśli ten warunek spełniony jest w opisanym przypadku, to moim zdaniem opinia kuratorium jest błędna.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące związków zawodowych. Od stycznia tego roku placówka nie ma już pracowników zatrudnionych z KN, wszyscy pracownicy są pracownikami samorządowymi zatrudnionymi na podstawie kodeksu pracy (do końca roku 2013 część była z KN część z KP). Wśród tych pracowników jest prezes ogniska ZNP. Czy teraz dalej dyrektor powinien wyrażać zgodę na zwolnienia tego pracownika od wykonywania obowiązków związanych z zatrudnieniem i jego udział w różnych szkoleniach, zebraniach, spotkaniach związkowych ZNP? Czy jest podstawa prawna nie wyrażania zgody przez dyrektora na wolne płatne dni dla tego pracownika z powodu uczestnictwa w działalności ZNP? Czy jest podstawa prawna na brak takiej zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który poszedł na świadczenie kompensacyjne może uczyć w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany jest na urlopie zdrowotnym. W styczniu 2011 chce wrócić do pracy. Dla tego nauczyciela nie przewidziano godzin poprzez łączenie klas. Czy można takiego nauczyciela zatrudnić na część etatu lub "przesunąć" w stan nieczynny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź dotyczącą przyznanie trzynastki za rok 2015 niżej wymienionym nauczycielom: 1. Nauczycielka wróciła z urlopu rodzicielskiego 10.06.2015r. i pracuje nadal, czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 2. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 30.06.2015r. (zwolnienie lekarskie 30.06.2015r.), czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 3. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 26.06.2015r. Trzynastka za rok 2015 nie należy się gdyż nie ma przepracowanego pół roku ? ; 4. Nauczyciel zatrudniony od 01.10.2015r. do 31.08.2016r. Trzynastka się należy czy nie?; 5. Nauczycielka zatrudniona na zastępstwo od 01.09.2015r. do czasu powrotu nauczyciela ze zwolnienia. Trzynastka się należy czy też nie ?
- Poproszę o wzór nagany ustnej i pisemnej dla nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe