Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany jest na urlopie zdrowotnym. W styczniu 2011 chce wrócić do pracy. Dla tego nauczyciela nie przewidziano godzin poprzez łączenie klas. Czy można takiego nauczyciela zatrudnić na część etatu lub "przesunąć" w stan nieczynny?
Proszę uściślić pytanie: na jakich warunkach (do kiedy, na jaki okres) nauczyciel otrzymał decyzję dot. urlopu zdrowotnego? Z jakiego powodu nie "zabezpieczono" godzin w przypadku powrotu nauczyciela z urlopu?
ODPOWIEDŹ (po uzupełnieniu pytania):
Przerwanie urlopu zdrowotnego jest możliwe jedynie w przypadku podjęcia przez nauczyciela działalności zarobkowej w trakcie trwania urlopu zdrowotnego. W innych sytuacjach przerwanie może nastąpić wyłącznie za zgodą dyrektora, ponieważ wiąże się to ze zmianą organizacji pracy szkoły, a za prawidłowy prces dydaktyczno-wychowawczy odpowiada dyrektor.
Reasumując:
dyrektor podejmuje decyzję związaną z przerwaniem urlopu zdrowotnego z innych przyczyn, niż wymienione w art. 73 KN, mając na uwadze przede wszystkim dobro uczniów oraz prawidłowość realizacji zadań statutowych oraz fakt, że nauczycielowi udzielono rocznego urlopu zdrowotnego - zgodnie z literą prawa, czyli po spełnieniu wszystkich wymogów prawnych.
art. 73 USTAWY z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W okresie zdalnego nauczania organ prowadzący uważa, że nauczycielom pracującym w szkole specjalnej nie należy się dodatek za warunki trudne. Czy jest to zgodne z prawem? W umowach jest zapisane, że taki dodatek mamy mieć wypłacony. Zwracam się z prośbą o wskazanie podstawy prawnej dotyczącej wypłacania nauczycielom w szkołach specjalnych dodatku za trudne warunki pracy w okresie zdalnego nauczania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W trakcie przekształceń Zespołu Szkół na Szkołę Podstawową będziemy chcieli utworzyć w szkole nowe stanowisko - kierownika świetlicy - proszę o podanie procedury jaką powinien przejść dyrektor, żeby do tego doprowadzić? Proszę również o informacje na temat statusu takiej osoby w szkole - wykształcenie, ilość godz. pracy, dodatek kierowniczy… na tym stanowisku zatrudniony zostanie nauczyciel.
- W mojej szkole pensum pedagoga wynosi 22 godziny. Czy w ramach pensum mogę zlecić pedagogowi prowadzenie z uczniem zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej typu: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności uczenia się i inne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy pedagog może w godzinach planowanej pracy pójść na płatne zastępstwo, a później odpracować swoje godziny?
- Nauczyciel planuje od września urlop zdrowotny. Czy dyrektor szkoły i organ prowadzący muszą wyrazić na to zgodę? Jakie przepisy regulują tę kwestię? Bardzo proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnoście potwierdzania ksera z oryginałem. Czy zatrudniając nową osobę do pracy, która przynosi oryginały świadectw pracy, powinnam prosić o notarialne potwierdzenie tych świadectw, czy sama mogę zrobić kopię tych świadectw i potwierdzić zgodność ksera z oryginałem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe