Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi stażyście z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym zatrudnionemu w niepełnym wymiarze (6/18) bez dodatków do wynagrodzenia należy zmienić wysokość wynagrodzenia zasadniczego na 3010 zł, czy też należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci dodatku wyrównawczego?
Wysokość minimalnego wynagrodzenia ogłaszana jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Jeżeli chodzi o pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, to otrzymuje on pensję w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu, jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się łącznie z wynagrodzeniem.
Jeżeli chodzi o wysokość wyrównania, to stanowi ono różnicę pomiędzy wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczoną na godzinę pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasze gimnazjum jest wygaszane, a zakończenie działalności nastąpi z dniem 31 sierpnia 2019 r. (wypada sobota).
Z jaką datą powinny być wystawione świadectwa pracy pracownikom?
Czy z datą 30 sierpnia 2019 r. (piątek)?
Czy z datą 31 sierpnia 2019 r. (sobota)?
Nadmieniam, że 01.09.2019 r. (niedziela), a następny dzień roboczy czyli 02.09.2019 r. jako jednostka nie będzie posiadać już uprawnień, bo z dniem 31.08.2019 r. działalność zostanie zakończona.
Nadmieniam, że kontaktowałam się w tej sprawie z PIP-em, ale twierdzącej odpowiedzi nie otrzymałam.
Natomiast biorąc pod uwagę ZUS to nie jestem taka pewna, czy w przyszłości data 30.08.2019 r., a zatrudnienie pracowników do 31.08.2019 r. nie będzie kwestionowane.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 01.09.2013 r. do 27.06.2014 wykorzystuje urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych i letnich zgodnie z art. 64 ust.5 Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który został skierowany na kwarantannę lub izolację domową w okresie ferii szkolnych zimowych lub letnich 2022, może złożyć stosowne oświadczenie, że przebywa na urlopie i prosi o nierozliczanie chorobowego, aby otrzymać wynagrodzenie urlopowe zamiast chorobowego? Czy w sytuacji złożenia takiego oświadczenia przez nauczyciela ZUS może podważyć wypłatę chorobowego lub zasiłku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik w lutym 2017 r. przedstawił dokumenty potwierdzające zakończone okresy zatrudnienia i tym samym udokumentował 20-letni staż pracy. W związku z zaistniałą sytuacją została mu wypłacona nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego. Ten sam pracownik na podstawie dokumentów prawo do kolejnej nagrody jubileuszowej (za 25 lat pracy) w wysokości 100% nabywa w grudniu 2021 r. Czy nagrodę temu pracownikowi płacimy w grudniu, tak jak wynika z dokumentacji, czy czekamy do lutego i płacimy w momencie, kiedy faktycznie minie 5 lat od poprzedniej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłam nauczyciela po raz piąty na umowę na czas określony, gdyż pracuje on na godzinach, które są wolne ze względu na obniżenie mojego pensum jako dyrektora. W podstawie prawnej umieściłam Art. 10 usat 7 i art. 14 ustawy Karta Nauczyciela. Nie napisałam, że jest to zastępstwo za mnie w związku z pełnieniem funkcji dyrektora. Nauczyciel był poinformowany o tym fakcie ustnie za każdym razem. Czy istnieje możliwość prawna sprostowania błędu w postaci oświadczenia korzystając z art. 29 Kodeks Pracy oraz art. 84 i 88 Kodeks Cywilny lub inna możliwość, która nie wymaga zgody nauczyciela? Czy, jeśli nie ma możliwości sprostowania tego błędu, to muszę przekształcić umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe