Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepis art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) ustanawia zasadę, że urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi...

PORADA PRAWNA

25 stycznia 2022 Kadry

Czy nauczyciel, który został skierowany na kwarantannę lub izolację domową w okresie ferii szkolnych zimowych lub letnich 2022, może złożyć stosowne oświadczenie, że przebywa na urlopie i prosi o nierozliczanie chorobowego, aby otrzymać wynagrodzenie urlopowe zamiast chorobowego? Czy w sytuacji złożenia takiego oświadczenia przez nauczyciela ZUS może podważyć wypłatę chorobowego lub zasiłku?

Przepis art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) ustanawia zasadę, że urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W placówkach nieferyjnych urlopu nauczycielom udziela się generalnie na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy, co oznacza, że jeżeli w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik zachoruje i będzie miał wystawione zwolnienie L4 albo zostanie poddany obowiązkowej kwarantannie, to nastąpi obligatoryjne przerwanie urlopu. Jeżeli choroba lub poddanie się obowiązkowej kwarantannie nastąpi przed planowaną datą urlopu, to urlop nie może się rozpocząć, a pracodawca jest zobowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy. Powyższe ustawowe zasady nie mogą być zmienione przez oświadczenie woli pracownika. Oświadczenie woli pracownika nie może spowodować, że okres odosobnienia związany z chorobą zakaźną „zamieni” się na urlop wypoczynkowy. W przypadku nauczycieli szkół feryjnych nie układa się dla nich planu urlopu, gdyż na podstawie art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) przysługuje im urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Zgodnie z art. 66 Karty Nauczyciela w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Z powyższego przepisu wynika, że choroba albo odosobnienie związane z chorobą zakaźną przerywa urlop wypoczynkowy nauczyciela szkoły feryjnej i powoduje powstanie prawa do udzielenia urlopu wypoczynkowego w innym terminie.

Reasumując, nauczycielowi szkoły feryjnej, który w okresie ferii zachorował albo jest w odosobnieniu związanym z chorobą zakaźną, nie można wypłacać wynagrodzenia urlopowego, a oświadczenie nauczyciela nie ma żadnego wpływu na „zamianę” odosobnienia na urlop wypoczynkowy.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT