Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kucharka, która pracuje na ½ etatu złożyła podanie o 8 godz. opieki na dziecko z art. 188 Kp Czy zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, czy przysługuje mu całe 2 dni czyli 16 godzin ?
Zgodnie z art. 188 § 3 kodeksu pracy, zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Pracownik zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu ma zatem prawo wykorzystać albo 2 dni zwolnienia albo 8 godzin (może je wybierać wiele razy, np. po 1-2 godziny w danym dniu, lub tyle, ile ma w danym dniu do przepracowania - w zależności od potrzeb). Zwolnienie w wymiarze 2 dni nie podlega przeliczeniu wg wymiaru etatu tak jak w przypadku zwolnienia w wymiarze godzinowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy powinno się wpisywać okresy, które wpisuje się również w ust. 6 pkt 8? Wydaje mi się, że tak, skoro do okresów nieskładkowych zalicza się okresy pobierania m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urodziłam się 31 marca 1956 r. a od 20 sierpnia 1977 r. pracuję zawodowo jako nauczyciel, a od 1984 r. jako nauczyciel i dyrektor. Mam nabyte prawo emerytalne z KN. Planuję odejść na emeryturę z dniem 1.09.2019 r. Jakie będą zasady jej naliczenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć nadgodziny nauczycielowi przedszkola, który tygodniowo ma 2,5 nadgodzin planowych i w dniu w którym pracuje od godz. 6.30 do 15.30 jest oddelegowany na zebranie związkowe ZNP od godz. 11.00 do 14.00 (pełni funkcję prezesa ogniska). Czy nauczyciel po zebraniu wraca do pracy i liczymy mu normalnie nadgodziny? Czy po zebraniu nauczyciel nie wraca już do pracy i zdejmujemy mu nadgodziny planowe?
- Czy zawieszony dyrektor na podstawie art. 73 ust.1 KN może zostać zastępcą dyrektora jeśli obecny p.o. chce wykonać taki manewr. Jeśli zawieszony dyrektor jest nauczycielem, czy można mu wypłacić dodatek za wysługę lat?
- Jestem dyrektorem szkoły. Z dniem 1 września rozwiązuję stosunek pracy z nauczycielką, która przechodzi na emeryturę. Nauczycielka ma zaległy urlop. Chciałabym, aby poszła od 16 maja, ale ona upiera się, że złoży podanie o urlop od dnia 27 maja. Czy ja, jako dyrektor mam prawo nakazać Jej odebranie zaległego urlopu w terminie przeze mnie ustalonym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe