Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przywróconemu wyrokiem sądu do pracy należy zapewnić godziny dydaktyczne jeśli nie ma pełnego etatu a jedynie 5 godz, czy wystarczy przywrócić go do pracy, płacić miesięczne uposażenie i dać mu np. tylko zastępstwa podczas nieobecności innych nauczycieli, czy opiekę nad dziećmi w świetlicy gdy istnieje taka konieczność?
Zgodnie z art. 45. § 1 Kodeksu pracy, pracodawca przywraca pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Oznacza to, że nauczyciel powinien wrócić na to samo stanowisko, z tym samym wynagrodzeniem oraz podstawą prawną nawiązania stosunku pracy (np. jeżeli był zatrudniony przez mianowanie, to w dalszym ciągu jest mianowany).
Stanowiska pracy nauczycieli określa art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, który różnicuje wymiar obowiązkowego pensum w zależności od zajmowanego stanowiska. Jeżeli zatem nauczyciel był zatrudniony jako nauczyciel przedmiotu w szkole podstawowej lub gimnazjum (bez względu na to jakiego przedmiotu uczył), jego pensum wynosiło 18 godzin. Po przywróceniu do pracy należy przydzielić mu tyle godzin, ile miał poprzednio, niekoniecznie tego samego przedmiotu (może mieć kwalifikacje do nauczania jeszcze innych) oraz to samo wynagrodzenie. W przypadku braku godzin, wynagrodzenie pozostaje bez zmian, natomiast brakujące godziny można przydzielać jako zastępstwa. Praca w świetlicy to inne stanowisko z innym obowiązkowym pensum i połączenie tych stanowisk może nastąpić za zgodą nauczyciela (porozumienie stron).
Opisana sytuacja będzie miała miejsce tylko do czasu kolejnych ruchów kadrowych. Wówczas, z powodu braku godzin, można będzie zarówno zmienić nauczycielowi zakres obowiązków - połączyć stanowiska, zmniejszyć wymiar zatrudnienia, jak i zwolnić nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły. Ze względu na nie najlepszy stan zdrowia chcę ubiegać się o urlop zdrowotny. Kto może mi podpisać zaświadczenie potwierdzające prawo do ubiegania się o taki urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany otrzymał z końcem czerwca propozycję ograniczenia zatrudnienia w związku ze zmianami organizacyjnymi (redukcją liczby oddziałów ) skutkującymi brakiem godzin do zapewnienia pensum. Nauczyciel nie przyjął propozycji i nie złożył zgody na pracę w ograniczonym zakresie. Czy w takim wypadku bezwzględnie konieczne jest wręczenie osobnego pisma wypowiadającego umowę? Czy można traktować jako wystarczające i wiążące (również jeżeli chodzi o czas rozpoczęcia okresu wypowiedzenia) pismo z propozycją ograniczenia pensum? Nauczycielowi nie zostało wręczone osobne pismo z wypowiedzeniem umowy. Czy w takim wypadku można to zrobić teraz, a jeśli tak to czy okres wypowiedzenia będzie liczony 7 dni od daty pisma o ograniczeniu pensum czy też dopiero od momentu wręczenia pisma wypowiadającego umowę? W piśmie z propozycją ograniczenia była zawarta informacja o skutkach braku zgody złożonej w przeciągu 7 dni. Co w tym wypadku z konsultacją związkową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób zaznaczyć w umowie o pracę informację, że pomoc nauczyciela zostaje zatrudniona na czas pobytu w przedszkolu dziecka z orzeczeniem. Jaka jest podstawa prawna w tym wypadku? Dziecko ma 3 lata.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel prowadzący indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze ma prawo do 2 dodatków za trudne i uciążliwe warunki. Dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności- słabowidzące, nie chodzi, z epilepsją?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, która była zatrudniona na umowę o pracę na 1 rok szkolny (cały etat)w trakcie umowy urodziła dziecko. Jej urlop macierzyński kończy się 29 sierpnia. Pani przyniosła podanie o urlop wypoczynkowy za ferie (była na zwolnieniu) i za wakacje. Czy należy jej się ten urlop i w jakim wymiarze? Od 1 września przewiduję dla niej tylko 1/2 etatu. Bardzo proszę o wyjaśnienie odpowiednich przepisów.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe