Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany otrzymał z końcem czerwca propozycję ograniczenia zatrudnienia w związku ze zmianami organizacyjnymi (redukcją liczby oddziałów ) skutkującymi brakiem godzin do zapewnienia pensum. Nauczyciel nie przyjął propozycji i nie złożył zgody na pracę w ograniczonym zakresie. Czy w takim wypadku bezwzględnie konieczne jest wręczenie osobnego pisma wypowiadającego umowę? Czy można traktować jako wystarczające i wiążące (również jeżeli chodzi o czas rozpoczęcia okresu wypowiedzenia) pismo z propozycją ograniczenia pensum? Nauczycielowi nie zostało wręczone osobne pismo z wypowiedzeniem umowy. Czy w takim wypadku można to zrobić teraz, a jeśli tak to czy okres wypowiedzenia będzie liczony 7 dni od daty pisma o ograniczeniu pensum czy też dopiero od momentu wręczenia pisma wypowiadającego umowę? W piśmie z propozycją ograniczenia była zawarta informacja o skutkach braku zgody złożonej w przeciągu 7 dni. Co w tym wypadku z konsultacją związkową?
Na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, w razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.
Oznacza to, że należy zastosować wszystkie przepisy dotyczące wypowiedzenia stosunku pracy - równiez te o okresie wypowiedzenia, odprawach, konsultacjach związkowych czy przeniesieniu w stan nieczynny.
Wypowiedzenie zawsze następuje na piśmie wraz z uzasadnieniem (zasada wynikająca z kodesku pracy). W przypadku art. 20 KN, pośrednio wynika to z ust. 5c: "Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny."
W szkole feryjnej rozwiązanie stosunku pracy następuje na koniec roku szkolnego po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (lub 1-miesięcznego + odszkodowanie). Aby zachować wszelkie terminy, propozycję ograniczenia etatu należy złożyć najpóźniej w maju, aby w przypadku braku zgody nauczyciela, mieć czas na konsultacje związkowe i złożenie wypowiedzenia do końca maja. W piśmie tym podaje się informację, że stosunek pracy rozwiązuje się 31 sierpnia za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, z czego jasno wynika, ze zaczyna on biec 1 czerwca. Mozna tez zastosować skrócony okres wypowiedzenia (1-miesięczny) - tu konsultacje i doręczenie pisma następują w lipcu. Jeżeli zatem opisana sytuacja miała miejsce w szkole feryjnej, to nie zostały zachowane ustawowe terminy i w chwili obecnej nie ma mozliwości rozwiązania stosunku pracy z tym nauczycielem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym poprosić o pomoc/sprawdzenie czy dobrze wyliczyłam zniżkę dla Prezesa Oddziału ZNP działającego w szkole. Organizacja zrzesza 135 członków. Nauczyciel jest na etacie 26/26. Łączny czas pracy nauczyciela wynosi: 40 godzin x 4,16 (średnia liczba tygodni w miesiącu) = 167 godzin. Z łącznego czasu pracy w miesiącu odejmuje się liczbę godzin pracy, z których nauczyciel jest zwolniony:
167 godzin – 135 godzin = 32 godziny. Tygodniowy czas pracy: 32 godziny/4,16 (średnia liczba tygodni w miesiącu) = 7,69 godzin tygodniowo. Zniżka godzin proporcjonalna do pensum: (7,69x26)/40 = 5 - stanowi to 0,8 etatu do przepracowania. Jeszcze raz ponawiam pytanie czy dobrze wyliczyłam zniżkę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nowym dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych sprawdzając teczki akt osobowych nauczycieli zauważyłam, że kilkunastu nauczycieli ma umowę o pracę zawartą w szkole podstawowej, inni w gimnazjum lub w szkole Przysposabiającej do Pracy, a pozostali w Zespole Szkół. Czy nie powinnam to uporządkować, żeby wszyscy nauczyciele mieli umowy o pracę w Zespole Szkół i jak to zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie, czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe z terapii pedagogicznej z elementami rewalidacji, może być nauczycielem wspomagającym kształcenie dla dzieci z zespołem Aspergera lub niepełnosprawnością sprzężoną (niedosłuch i niedowidzenie/ niedowidzenie i niepełnosprawność ruchowa).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 r. będzie na urlopie wypoczynkowym za 2023 r. Natomiast za rok 2022 nabył prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni. Czy może wykorzystać część urlopu we wrześniu 2023 r. a część w czerwcu 2024 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Właśnie otrzymaliśmy informację o zamiarze likwidacji przez organ prowadzący naszej szkoły. Władze gminy tłumaczą, że szkoła jest za droga w utrzymaniu (uczęszcza do niej 49 uczniów). Nauczyciele i dyrektor, aby zminimalizować koszty, są gotowi zrezygnować z przysługujących im dodatków np. za wychowawstwo czy funkcyjnego. Czy mają do tego prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe