Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Właśnie otrzymaliśmy informację o zamiarze likwidacji przez organ prowadzący naszej szkoły. Władze gminy tłumaczą, że szkoła jest za droga w utrzymaniu (uczęszcza do niej 49 uczniów). Nauczyciele i dyrektor, aby zminimalizować koszty, są gotowi zrezygnować z przysługujących im dodatków np. za wychowawstwo czy funkcyjnego. Czy mają do tego prawo?
Karta Nauczyciela:
Art. 30. 1. Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54.
Kodeks pracy:
Art. 84. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na
inną osobę.
Nikt nie może zrezygnować z przysługującego mu wynagrodzenia. Dodatek funkcyjny stanowi wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenie nauczycieli, zatem nie możecie Państwo się go zrzec.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma urlop dla poratowania zdrowia do 31 sierpnia, już dzisiaj wiem, że nie będę miała pracy dla tego nauczyciela/nauczyciel wspierający/. Jaki i kiedy mam wręczyć wypowiedzenie, co ze związkami zawodowymi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy jako dyrektor mam obowiązek informowania nauczyciela przebywającego na urlopie na poratowanie zdrowia o planowanych dla niego godzinach w nowym roku szkolnym, wychowawstwie. Czy nauczyciel musi/może/powinien uczestniczyć w zebraniu organizacyjnym z rodzicami przyszłych klas pierwszych? Wychodzę z założenia, że nauczyciel na urlopie, nie musi być informowany o bieżącym życiu szkoły. Czy słusznie? Czy wezwanie nauczyciela z urlopu na takie zebranie jest zgodne z prawem? Czy mailową informację o planowanym zebraniu można uznać za skuteczne poinformowanie o nim nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Palacz rozpoczyna pracę od godziny 4.00 do 12.00 od poniedziałku do piątku. Obsługuje piec na paliwo stałe (koks). Czy czas pracy (40 godzin) odpowiada wymogom Kodeksu pracy? Czy potrzeba jest zatrudnienia drugiego palacza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wysłałem zapytanie dotyczące zatrudnienia nauczyciela, który ukończył prawo studia 5 letnie, mgr i zgłosił chęć uczenia wos w gimnazjum. Powołałem się tam na stare przepisy rozporządzenia z 2009 r. Wg mnie najnowsze przepisy nie dają możliwości uczenia wos w/w nauczycielowi, gdyż wg mnie zakres wiedzy i umiejętności nie obejmują treści nauczanego przedmiotu - jak mówi par. 3 pkt. 1 ust. 2 Rozporządzenia MEN z z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Proszę również o odpowiedź jaką formę powinna mieć odpowiedź dyrektora nauczycielowi, który zwrócił się pismem w tej sprawie. Z góry dziękuję i przepraszam za pomyłkę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może przedłużyć kadencję dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodzi przedszkole (nie oddział przedszkolny tylko przedszkole ), szkoła podstawowa i gimnazjum do 2019 roku wg przepisów wprowadzających reformę oświaty? Podjęto uchwałę o włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej 8 letniej. Co w przypadku jeżeli jeszcze jest przedszkole w zespole. Czy może być przedłużona kadencja dyrektora do 2019 roku?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe