Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wysłałem zapytanie dotyczące zatrudnienia nauczyciela, który ukończył prawo studia 5 letnie, mgr i zgłosił chęć uczenia wos w gimnazjum. Powołałem się tam na stare przepisy rozporządzenia z 2009 r. Wg mnie najnowsze przepisy nie dają możliwości uczenia wos w/w nauczycielowi, gdyż wg mnie zakres wiedzy i umiejętności nie obejmują treści nauczanego przedmiotu - jak mówi par. 3 pkt. 1 ust. 2 Rozporządzenia MEN z z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Proszę również o odpowiedź jaką formę powinna mieć odpowiedź dyrektora nauczycielowi, który zwrócił się pismem w tej sprawie. Z góry dziękuję i przepraszam za pomyłkę.
O przydziale godzin poszczególnych przedmiotów nauczycielowi zgodnie z jego kwalifikacjami decyduje dyrektor jako przełożony służbowy, zaś nauczyciel nie jest uprawniony do domagania się przydzielenia konkretnych przedmiotów (art. 7 ust. 1 KN). Obowiązujące regulacje nie określają sposobu informowania o nieprzyjęciu do pracy lub nieprzydzieleniu zadań, o które ubiega się pracownik. W związku z tym wystarczające będzie poinformowanie nauczyciela o braku możliwości pozytywnego rozpatrzenia jego wniosku, co może nastąpić w dowolnej formie, w tym na piśmie. Natomiast w przypadku, gdy nauczyciel zgłosił się na wolne miejsce pracy, o którym informacja została zamieszczona na stronie kuratora oświaty w trybie art. 224 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60, można dodatkowo poinformować o przyczynie nieprzydzielenia godzin, czyli o braku kwalifikacji, które określa § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575. Nauczyciel na studiach nie nabył wiedzy i umiejętności objętych podstawą programową w gimnazjum.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na podstawie nowego rozporządzenia o kwalifikacjach przedmiotu EDB może uczyć osoba po studiach podyplomowych z BHP?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można uznać, że osoba mająca licencjat z filologii angielskiej oraz magistra dydaktyki języków obcych ma kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w szkole średniej?
- Pracownik wraca z urlopu rodzicielskiego do pracy w dniu 19.11.2015r. stanowisko na które powinien wrócić jest utrzymane również do 19.11.2015r. Z jaką datą powinno być wypowiedzenie z pracy i kiedy powinno być wręczone. Czy 20.11.2015r. wypowiedzenie będzie skuteczne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel grupy dzieci 6-letnich zatrudniony w Przedszkolu Samorządowym dla którego wymiar zatrudnienia wynosi 22 godziny tygodniowo, godziny ponadwymiarowe powinien mieć liczone z 22 czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić nauczyciela bibliotekarza w czasie trwania roku szkolnego. Nauczycielka posiada kwalifikacje, nigdy nie pracowała w szkole. W świetle Karty Nauczyciela jest nauczycielem początkującym. Jaka jest podstawa prawna do zatrudnienia takiego nauczyciela? Czy mogę ją zatrudnić na czas określony na rok do 23 czerwca 2023 r., (art.10 ust.7) czy jednak na dwa lata ale nie szkolne do 31 sierpnia 2024 r. (art.10 ust. 2)? Jak to się ma do jej awansu zawodowego, ponieważ 31 sierpnia 2024 r. nie będzie miała przepracowanych dwóch lat szkolnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe