Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik wraca z urlopu rodzicielskiego do pracy w dniu 19.11.2015r. stanowisko na które powinien wrócić jest utrzymane również do 19.11.2015r. Z jaką datą powinno być wypowiedzenie z pracy i kiedy powinno być wręczone. Czy 20.11.2015r. wypowiedzenie będzie skuteczne?
Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Na podstawie art. 1832 kodeksu pracy, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
Przepisy te stosuje się rowniez do pracowników korzystających z urlopu rodzicielskiego (art. 1821a § 6).
Podsumowując, pracodawca ma obowiązek dopuścić do pracy pracownika powracającego z urlopu rodzicielskiego na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Dopiero po jego powrocie do pracy może wypowiedzieć umowę o pracę. Jeżeli przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy niezwiązana z osobą pracownika, a zwłaszcza z faktem przebywania na urlopie, można tego dokonać zaraz po jego powrocie. Istotne jest, aby pracownik został dopuszczony do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie warunki muszą być spełnione, aby szkoła miała podstawę do zatrudnienia asystenta nauczyciela świetlicy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy urlopu wychowawczego. Od 17 stycznia 2022 r. do 24 czerwca 2022 r. – urlop wychowawczy; od 25 czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. – urlop wypoczynkowy; od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – urlop wychowawczy; od 1 sierpnia 2023 r. do 23 czerwca 2023 r. – urlop wychowawczy. W związku z tym, że nauczyciel w dniu 1 stycznia 2023 r. był na urlopie wychowawczym, czy przysługuje mu prawo do całego urlopu wypoczynkowego za rok 2023 czy proporcjonalnie, jeśli tak to w jakim wymiarze? Na jakiej podstawie prawnej dyrektor może przedłużyć urlop wychowawczy do dnia 31 sierpnia 2023 r. skoro pracownik nie złożył wniosku o urlop wychowawczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę przydzielić godziny techniki nauczycielowi posiadającemu kurs doskonalący " TECHNIKA Z WYCHOWANIEM KOMUNIKACYJNYM ".
- Nauczycielka mianowana, zatrudniona w niepełnym wymiarze na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę od 2010 r. po otrzymaniu informacji na Radzie Pedagogicznej w dniu 29.04.2014, że w związku ze zmianami organizacyjnymi dyrektor będzie chciał z nią porozmawiać indywidualnie na temat zatrudnienia od dnia 02.05.2014r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (nauczycielka została przewidziana do zwolnienia). W jaki sposób można rozwiązać stosunek pracy, gdyby nie pojawiła się do dnia 31.05.2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi należy się zasiłek na zagospodarowanie? Okres zatrudnienia: 1. 2009.11.23-20011.07.31 - (Świadectwo pracy)- pracownik produkcji bezpośredniej 2. 2007.05.04-2009.04.04 - świadectwo pracy - referent d/s marketingu 3.01.09.2014-31.08.2015 - nauczyciel j. angielskiego - stażysta 4. 01.09.2015 - nadal Nauczyciel posiada kwalifikacje do nauczania j. angielskiego, studia ukończył w lipcu 2014 r., stopień nauczyciela kontraktowego uzyskał w dniu 30 czerwca 2015 r. Czy ma prawo ubiegać się o zasiłek na zagospodarowanie na podstawie przepisów Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe