Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania  pracownikom...

PORADA PRAWNA

30 listopada 2015 Kadry

Czy nauczycielowi przysługuje urlop okolicznościowy w związku z zawarciem związku małżeńskiego z obcokrajowcem i zawartym poza granicami Rzeczypospolitej(Egipt). Jeżeli tak,to: 1. Ile dni przysługuje urlopu okolicznościowego; 2. Do kiedy może go wykorzystać nauczyciel.; 3. W jakim czasie może on być udzielony(ślub był zawarty w Egipcie w 2013, a uznany przez urząd stanu cywilnego w Polsce w VII 2015 r.)

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania  pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas objemujący 2 dni w razie ślubu pracownika.

Zwolnienie powyższe musi mieć związek ze zdarzeniem, jakim jest ślub pracownika. Zamierzeniem ustawodawcy było umozliwienie pracownikowi udziału we własnym ślubie (pracodawca musi zwolnić pracownika) bez utraty wynagrodzenia (jak w przypadku urlopu bezpłatnego). W opisanym przypadku, od daty zawarcia związku małzeńskiego minęły 2 lata, a więc nie może być mowy o udzieleniu zwolnienia od pracy (brak zdarzenia, które uprawniałoby pracownika do skorzystania ze zwolnienia). 

Należy podkreślić, że zwolnienia od pracy tzw. okolicznościowe nie mają charakteru urlopu, który można wykorzystać w innym terminie. Niewykorzystane zwolnienie od pracy z tytułu ślubu lub zgodu i pogrzegu nie jest uprawnieniem obligatoryjnym i nie mozna go udzielać po czasie (bez związku czasowego ze zdarzeniem).

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT