Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przysługuje urlop na żądanie oraz urlop bezpłatny? Proszę o podstawę prawną.
W szkole feryjnej nauczycielom nie przysługuje urlop na żądanie. Zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Oznacza to, że nauczyciel może skorzystać z urlopu wypoczynkowego tylko i wyłącznie w trakcie ferii i wakacji. Przepisy Karty Nauczyciela w pełni regulują kwestię urlopu w szkołach feryjnych i nie stosuje się tu kodeksu pracy.
Inaczej jest w szkole nieferyjnej. Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 3).
Kwestię planu urlopów regulują przepisy kodeksu pracy (art. 163 i dalsze).
Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego na żądanie (4 dni).
Nauczyciele, zarówno szkół faryjnych, jak i nieferyjnych zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, mogą otrzymać urlop bezpłatny na podstawie art. 68 Karty Nauczyciela oraz Rozporządzenia MEN z dnia 19.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn (...).
Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze mogą otrzymać urlop bezpłatny na podstawie przepisów kodeksu pracy, ww związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel który ukończył kurs z zakresu terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w klasie ogólnodostępnej z uczniem, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel pełniący funkcję wicedyrektora przechodzi na emeryturę (63 lata) z dniem 28 sierpnia 2020 r., chcę go zatrudnić ponownie od 1.09.2020 r. i powierzyć, najszybciej jak to możliwe funkcję wicedyrektora. Proszę napisać, jakie procedury muszą być spełnione. Nauczyciel ma aktualną ocenę - bardzo dobrą, badania aktualne też, czy zapytanie o karalność też jest potrzebne?
2. Czy nauczyciel po wykorzystaniu rocznego urlopu rodzicielskiego może przejść na urlop zdrowotny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona na umowę na czas nieokreślony do ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim na 10/18 godzin tygodniowo. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej jaką należy wpisać na świadectwie pracy w przypadku:
- śmierci dziecka
- braku zgody rodzica na przedłużenie nauki dziecku
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielce udzielono urlopu dla poratowania zdrowia na okres 1 września 2017 r. - 31 sierpnia 2018 r. (na tzw. starych zasadach). Proszę o informację czy po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia należy udzielić nauczycielce uzupełniającego urlopu wypoczynkowego, zgodnie z obowiązującymi obecnie zapisami art. 66 ust. 1 i art. 66a ust 1 Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który odchodzi na świadczenie kompensacyjne przysługuje mu 3 miesięczna odprawa? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe