Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który jest zatrudniony na czas zastępstwa od 16 marca do 31 sierpnia 2013 r. należy się świadczenie urlopowe? A jak jest z pracownikiem obsługi - czy zatrudnionemu woźnemu na czas zastępstwa na 4 miesiące należy się świadczenie urlopowe?
Karta Nauczyciela:
art. 53 ust. 1a. Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, o którym mowa w ust. 1, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Nauczycielowi należy wypłacić świadczenie urlopowe obliczone za okres od marca do sierpnia.
Świadczenia socjalne dla pracowników niepedagogicznych określa regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli regulamin przewiduje świadczenie typu urlopowego (dofinansowanie wypoczynku, wczasy pod gruszą, itp.), przysługuje ono każdemu uprawnionemu do korzystania z funduszu, również osobom zatrudnionym "na zastępstwo", gdyż jest to jeden z rodzajów umowy o pracę i w rozumieniu kodeksu pracy są oni pracownikami.
Zgodnie z USTAWĄ z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, osoby uprawnione do korzystania z Funduszu, to pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu (np. osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia).
Wymiar zatrudnienia, czy rodzaj umowy o pracę nie mają znaczenia przy udzielaniu świadczeń, a jedynie kryterium socjalne.
art. 8. 1, ustawy o ZFŚS:
Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony w roku szkolnym 2020/2021 za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny będzie realizować 1 godzinę zajęć tygodniowo niezgodnie z kwalifikacjami. Czy w związku z tym na podst. art.10 ust.9 należy podpisać z tym nauczycielem dodatkową umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce wziąć 2 dni urlopu bezpłatnego - jakieś sprawy rodzinne. Czy i na jakiej podstawie może go otrzymać?
- Czy decyzje administracyjne dyrektora szkoły takie jak: nadanie aktów nauczyciela kontraktowego, odroczenia obowiązku szkolnego, wcześniejsze przyjecie dzieci do szkoły itd. należy opatrzyć okrągłą pieczęcią urzędową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2021 r. nauczyciel fizyki podejmuje pierwszą pracę w szkole w wymiarze 4/18 etatu (tylko tyle godzin przedmiotu jest w szkole) i w związku z tym nie może rozpocząć stażu. Godziny fizyki dla niego będą również w kolejnych latach szkolnych. Czy w tym przypadku umowę o pracę należy zawrzeć na jeden rok szkolny, jak z nauczycielem stażystą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zadać pytanie odnośnie "13". Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania pracował w roku 2013 od 1 stycznia do 14 lutego. Od 15 lutego nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim do dnia 30 czerwca. Od 1 lipca porzucił pracę i został 26 lipca zwolniony dyscyplinarnie. Wyrokiem sądu pracy miał być przywrócony do pracy, ale trwa sprawa z uwagi na złożoną apelację do sądu wyższej instancji. Pytane brzmi - czy nauczycielowi należy się "13" i za jaki okres. Proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe