Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi-emerytowi i emerytowi administracji i obsługi należą się wczasy pod gruszą z ZFŚS? Nadmieniamy, że nie mamy takiego zapisu w regulaminie.
Przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 923 z późn. zm.) nie definiują świadczenia nazywanego zwyczajowo wczasy pod gruszą. Wprowadzanie takiego świadczenia nie jest obowiązkowe. W tych jednak zakładach pracy, w których zdecydowano się na wprowadzenie takiego rozwiązania, wczasy pod gruszą są wypłacane jako świadczenie stanowiące dopłatę do wypoczynku organizowanego przez pracownika we własnym zakresie. Często warunkiem skorzystania z takiego świadczenia jest złożenie przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 10 dni roboczych. W przypadku powiązania wczasów pod gruszą z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego jest oczywistym, że emerytowany pracownik nie może złożyć wniosku o urlop wypoczynkowy.
Na podstawie art. 2 pkt 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści jako byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Jeżeli zatem regulamin obowiązujący w szkole nie zawiera postanowień, na podstawie których emerytowani nauczyciele i emerytowani pracownicy niepedagogiczni mogliby się ubiegać o wypłatę świadczenia związanego z korzystaniem z organizowanego wypoczynku, to pracodawca nie ma obowiązku wypłacać takiego świadczenia.
Od wczasów pod gruszą należy odróżnić świadczenie urlopowe wypłacane nauczycielom na podstawie art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie wykształcenie od 01.09.2017 r. powinien posiadać nauczyciel wspomagający dziecko z zespołem aspergena i autyzmem. Proszę o ustawę lub rozporządzenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi dostał wezwanie do sądu w celu przesłuchania w charakterze świadka, w sprawie nie związanej z zakładem pracy. Czy należy się w takiej sytuacji dzień wolny usprawiedliwiony płatny czy pracownik powinien na ten dzień wziąć dzień urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od lutego 2023 i nadal realizuje nauczanie indywidualne z uczniem posiadającym orzeczenie o kształceniu specjalnym. Przysługuje mu dodatek za trudne warunki pracy, który nie był wypłacany. Czy wyrównanie dodatku ma być naliczone od lutego 2023 r., czy tylko za bieżący rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik - gł.księgowa przedłożyła jako dokument umowę-zlecenie, że w okresie od 18.06.2000r. do 30.06.2000r. pracowała na umowę zlecenie w sklepie. O tej umowy odprowadzane były składki na ubezpieczenie emerytalne , rentowe i chorobowe. Czy ten okres zaliczyć można do wysługi lat i nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie nauczyciela z licencjatem w szkole podstawowej. Serdecznie proszę o odpowiedź na następujące pytanie: czy w bieżącym, 2017 roku, można zatrudnić w świetlicy szkolnej osobę, która ukończyła studia I stopnia (licencjackie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe