Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielce, która została zatrudniona jako nauczyciel w-f i religii (w takiej kolejności przedmiotów), można przyznać wychowawstwo. Nadmienię, że nauczycielka ma 8 godz. w-f i 10 godz. religii?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach:
§ 7. 1. Nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy.
Powyższy przepis wyraźnie wskazuje, że nauczyciel religii nie może pełnić funkcji wychowawcy klasy. Powodem wprowadzenia takiego rozwiązania jest potrzeba obiektywnego, ze względu m.in. na światopogląd i przekonania religijne, wykonywania obowiązków wychowawcy. Nie ma tu znaczenia wymiar godzin nauczania, jak również fakt, że nauczyciel prowadzi też zajęcia z innych przedmiotów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły może w zastępstwie pełnić wychowawstwo za nauczyciela, który jest na L-4. Czy może mieć płacony dodatek funkcyjny dla wychowawcy, jeśli rada pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała i jeśli uchwała OP przewiduje, że w przypadku zbiegu uprawnień do dwóch funkcji takie dwa dodatki przysługują. Natomiast w innym punkcie uchwały OP czytamy dodatki dla dyrektora przyznaje - burmistrz, czy jest to tożsame, gdy burmistrz zatwierdzi aneks do arkusza oranizacyjnego. Czy tżeba mieć od OP iine pismo, jesli tak to jakie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy szkoły publicznej ogólnodostępnej - szkoły podstawowej. Mamy w szkole ucznia, który ma orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie PPP o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnych. Uczeń w stopniu upośledzenia głębokiego, leżący w zaleceniach PPP ma zapisane: 1. Zajęcia indywidualne zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w oparciu o indywidualny program IPET; 2. systematyczną rehabilitację ruchową, wygaszanie napięć mięśniowych i przykurczy; 3. rehabilitację metodą Bobath oraz PNF. Zatrudniając nauczyciela do pracy z tym dzieckiem mam do dyspozycji ludzi, którzy spełniają realizację pierwszego zalecenia, jednak nie posiadają uprawnień do rehabilitacji. Czy mogę zatrudnić do pracy z dzieckiem nauczyciela z oligofrenopedagogiką, który będzie realizował zadanie 1 i rehabilitanta bez przygotowania pedagogicznego, który będzie realizował zadanie 2 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy w publicznym przedszkolu od 5 lat na zastępstwa. Jest ewentualność, że zwolni się etat w tym samym przedszkolu. Czy powinna zostać zatrudniona na stałe czy na czas określony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W roku 2013 pracownikowi błędnie wyliczono dni ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Były pracownik nie rości żadnych pretensji czy należy skorygować błąd skoro wykryto go dopiero teraz?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego dodatkowo w soboty i niedziele pracuje jako ratownik wodny na krytej pływalni. W niedziele na kilkanaście minut opuścił stanowisko pracy i wszedł do szkoły bez zgody przełożonych. W rozmowie przyznał się i potwierdza to monitoring. Otrzymał karę upomnienia. Około miesiąca ma chrypkę i zmienił się w zachowaniu. Podejrzewam nadużywanie alkoholu i skierowałem na badania lekarskie. Odmówił przyjęcia skierowania i złożył podanie o wyznaczenie mediatora. Odpowiedziałem, że nie widzę potrzeby i wszystko zostało wyjaśnione w wcześniejszej rozmowie oraz wręczyłem drugie skierowanie na badania lekarskie kontrolne, tak jak wcześniej oraz uzasadnienie do skierowania wraz z informacją, że brak zaświadczenia lekarskiego będzie skutkowało zwolnieniem KN art. 23.... W ubiegłym roku szkolnym badania lekarskie przyczyniły się do wykrycia gruźlicy co wywołało niepotrzebne emocje, szereg badań lekarskich dodatkowych oraz wykluczyło nauczyciela na 7 miesięcy z pracy. Po powrocie przyniósł zaświadczenie, że jest zdolny i od maja pracuje. Czy moje decyzje są zasadne szczególnie proszę o wyjaśnienie odmówienie powołania Mediatora. Dodam ,że pracownik jest członkiem związku zawodowego i został poproszony o wyjaśnienie sporu nauczyciel - dyrektor. Czekam na decyzje związku zawodowego.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe