Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może w zastępstwie pełnić wychowawstwo za nauczyciela, który jest na L-4. Czy może mieć płacony dodatek funkcyjny dla wychowawcy, jeśli rada pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała i jeśli uchwała OP przewiduje, że w przypadku zbiegu uprawnień do dwóch funkcji takie dwa dodatki przysługują. Natomiast w innym punkcie uchwały OP czytamy dodatki dla dyrektora przyznaje - burmistrz, czy jest to tożsame, gdy burmistrz zatwierdzi aneks do arkusza oranizacyjnego. Czy tżeba mieć od OP iine pismo, jesli tak to jakie?
Nie ma przeszkód do tego, aby funkcję wychowawcy klasy pełnił dyrektor szkoły. Kwestia dodatku funkcyjnego jest o tyle problematyczna, że wysokość tego dodatku musi wyznaczyć sobie sam dyrektor, gdyż opłacany jest z budżetu szkoły.
W omawianym przypadku problemu takiego nie ma. Funkcję wychowawcy klasy dyrektor pełni w zastępstwie, więc dodatek przysługuje mu w wysokości określonej dla nieobecnego nauczyciela.
Zatwierdzenie przez burmistrza aneksu do arkusza organizacyjnego oznacza zgodę organu prowadzącego na wprowadzenie zmian. Aby otrzymywać dodatek funkcyjny za wychowawstwo, dyrektor powinien otrzymać od burmistrza nowy angaż, uwzględniający tenże dodatek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W poradni psychologiczno-pedagogicznej tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów wynosi 20 godzin. Dotychczas wszyscy specjaliści pracowali w systemie 4 godziny przez 5 dni w tygodniu. Rada Pedagogiczna prosi o zmianę i zróżnicowanie: dla pedagogów i psychologów praca w systemie - 5 godz, 5 godz, 4 godz., 3 godz., 3 godz.; dla logopedów - tak jak dotychczas praca w systemie - 4 godziny przez 5 dni. Czy takie zróżnicowanie (uzasadnione z uwagi na specyfikę pracy różnych specjalistów) jest zgodne z prawem? CHODZI O TO CZY ZACHOWANA JEST ZASADA RÓWNOŚCI ZATRUDNIENIA. Bardzo proszę o komentarz i interpretację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w placówce niepublicznej (OREW) jest obowiązek żądania od kandydata na stanowisko merytoryczne (np.terapeuta prowadzący zajęcia w ramach obowiązku szkolnego, logopeda,rehabilitant ) dostarczenia zaświadczenia o niekaralności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak można ograniczyć wymiar zatrudnienia nauczycielowi mianowanemu, a najlepiej rozwiązać z nim stosunek pracy, jeśli jest on nauczycielem chronionym przez związki zawodowe? Sytuacja jest dosyć trudna, gdyż nauczyciel ten w październiku 2012 r. skończy 60 lat, ma kwalifikacje do nauczania tylko jednego przedmiotu (którego jest tylko 12 godzin), nie podnosi swoich kwalifikacji od wielu lat, nie ma efektów w pracy dydaktycznej, rodzice narzekają na jego sposób pracy, ostatnia ocena pracy tego nauczyciela była w latach 80. W związku z powyższym na ten rok szkolny musiałem dać temu nauczycielowi kilka godzin edukacji matematycznej w klasie II, co jest niezgodne z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. Nie mam świetlicy, więc nie mogłem w żaden inny sposób uzupełnić temu panu pensum w wymiarze 18 godzin. Do tej pory robił tak były dyrektor, a organ prowadzący to akceptował. Ja boję się tak robić, ponieważ w przypadku kontroli z kuratorium mogę mieć kłopoty, ponieważ rozporządzenie jasno i wyraźnie mówi, że edukacji wczesnoszkolnej winien uczyć jeden nauczyciel, z wyjątkiem specjalistów wymienionych w rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny bardzo długo choruje, obecnie jest na bezpłatnym urlopie i cały czas oczekuje na decyzję komisji, aby otrzymać rentę albo świadczenie rehabilitacyjne.Teraz zwrócił się do dyrektora placówki, aby rozwiązał z nim stosunek pracy. Czy dyrektor może rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy, czy pracownik ma sam rozwiązać stosunek pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w trakcie roku szkolnego podniósł swoje kwalifikacje poprzez udział w kursie kwalifikacyjnym. Od nowego roku szkolnego 2020/2021 nauczyciel będzie pracował w tej szkole tylko na 4/18 etatu, gdyż przechodzi do innej placówki. Kurs dotyczy przedmiotu, którego będzie uczył w szkole, z której odchodzi. Czy taki nauczyciel może otrzymać zwrot kosztów za kurs jeszcze w tym roku szkolnym, jeżeli umowa z dyrektorem szkoły zawiera zapis, że nauczyciel musi przez trzy kolejne lata pracować w szkole, z której ma dofinansowanie oraz dofinansowanie przysługuje nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole na co najmniej ½ etatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe