Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony od 05.11.2020 r. do 25.06.2021 r. na umowę o pracę ma prawo do trzynastki za rok 2021?
Zasadą wynikającą z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1872 ze zm.) jest to, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przypadku pracownika, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, prawo do wynagrodzenia rocznego powstaje, jeżeli pracownik przepracował u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. W takim przypadku wysokość dodatkowego wynagrodzenia jest ograniczona proporcjonalnie do okresu przepracowanego. Wyjątki od tej zasady są przewidziane w art. 2 ust. 3 pkt 1ww. ustawy. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego, nie jest wymagane w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej).
Stosownie do art. 10 ust. 7 ustawy z dnia z 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1320 ze zm.) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
W świetle przepisów Karty Nauczyciela jest możliwe nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły (przewiduje to wprost art. 10 ust. 7). W przypadku szkoły należy uwzględnić fakt, że pewne rozwiązania organizacyjne są planowane w perspektywie nie roku kalendarzowego, ale roku szkolnego obejmującego części dwóch lat kalendarzowych. Nauczyciel nabył więc za rok 2021 r. prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, mimo że w 2021 r. nie przepracował w szkole 6 miesięcy (przepracował 5 pełnych miesięcy i część 6.). Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego powinna być ustalona proporcjonalnie do okresu przepracowanego w 2021 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do pracy w szkole podstawowej została skierowana na podstawie misji kanonicznej nauczycielka posiadająca wykształcenie wyższe - pedagogika, specjalność: pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Podjęła dalsze dokształcanie - kolegium teologiczne. Mam pytanie dotyczące wynagrodzenia, jakie należy naliczyć nauczycielce do chwili ukończenia dokształcania. Czy magister z przygotowaniem pedagogicznym, czy bez przygotowania pedagogicznego? Czy należy naliczyć i wypłacać dodatek wiejski?
- Urodziłem się 16 lipca 1954 r. 16 lipca 2018 roku osiągnę 65 lat. Według stanu na 31 grudnia 2008 r. mam 30 letni okres składkowy , w tym 30 lat pracy w szczególnym charakterze tj. na stanowisku nauczyciela matematyki i dyrektora szkoły. Pragnę odejść na emeryturę albo w sierpniu 2018, albo z końcem maja 2019.(w czerwcu jest niekorzystnie odchodzić na emeryturę)Mam w związku z powyższym pytanie czy mogę odejść na emeryturę 31 sierpnia 2018 lub np.10 lipca 2019-przed ukończeniem 65 lat i czy ta emerytura będzie mi wyliczona według starych zasad tj.24 procent kwoty bazowej ...itd. Proszę o odpowiedź bo ZUS różnie tłumaczy. Znalazłem interpretację ,ze osoby urodzone między 1948 a 1969 mające udowodniony 30 letni okres składkowi i nieskładkowy w tym 20 lat pracy jako nauczyciel wg stanu na 31 grudnia 2008 r. mogą odejść na emeryturę naliczaną według starych zasad pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy przed ukończeniem 65 lat-mężczyzna lub 60 lat kobieta.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może pracować w przedszkolu w grupie z 2 dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jako nauczyciel wspomagający od marca 2017 r. jeśli rozpoczęła studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i oligofrenopedagogiki we wrześniu 2016 r., a dyplom uzyska dopiero w lipcu 2017 r.
- Witam Państwa. PYTANIE dotyczy warunków udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia . N-L choruje onkologiczne. Dotąd wykorzystał 182 dni l-4 oraz zasiłek rehabilitacyjny (do 26.06.2013 r.), nie wykorzystał urlopu za 2012 r., za 2013 r. (w tym wakacje).
Od kiedy udzielić urlopu na poratowanie zdrowia: czy po wykorzystaniu urlopu, czy od 27.06 2013 r. a urlop później? Proszę o poradę i podst.prawną .
Dziękuję za dotychczasowe porady - bardzo były pomocne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu w związku z tym otrzyma wypowiedzenie z art. 20 KN. Nauczyciel chce przejść na emeryturę i zwrócił się do mnie z prośbą o skrócenie czasu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Prawdopodobnie w sierpniu miałabym dla niego godziny i mógłby pracować w przyszłym roku w pełnym wymiarze godzin, ale przy zmianie przepisów emerytalnych korzystnie jest dla niego przejść teraz na emeryturę. Czy mogę wyrazić zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia, czy takie skrócenie leży tylko po stronie pracodawcy? Nie bez znaczenia jest tu wysokość odprawy. Odchodzący jest byłym dyrektorem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe