Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przebywający na L - 4, może przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej na n-la dyplomowanego (staż zakończony 3 lata temu)
Rrozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2005 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy stwierdza się cel wydania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy
Art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1999 r., SN II UKN 467/98 M.Prawn. 1999/7/8:
Praca u innego pracodawcy w czasie zwolnienia lekarskiego jest możliwa wyłącznie, gdy "pracownik (...) uzyska wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia od pracy, że wykonywanie określonej pracy (czynności) nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia".
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r., III AUa 3189/01 Pr.Pracy 2003/10/43:
"Adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: "pacjent może chodzić" nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską".
Wg opinii Sądu Najwyższego aktywność podejmowana przez pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego nie może być sprzeczna z zaleceniami lekarskimi.
USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ze zm.)
Art. 68. 1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.
§ 1. 1. Kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny dokonują płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.
2. Do obowiązków płatnika składek należy także kontrola formalna zaświadczeń lekarskich stanowiących podstawę zwolnienia od pracy.
§ 5. 1. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:
1) nie wykonuje pracy zarobkowej,
2) nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.
(...)
§ 9. W razie stwierdzenia w trakcie kontroli okoliczności, o których mowa w § 5 i 6, osoba kontrolująca sporządza protokół, w którym podaje, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy. Protokół należy przedłożyć ubezpieczonemu w celu wniesienia przez niego uwag. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 10. Wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie od pracy wykorzystywane było niezgodnie z jego celem, rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uzyskując w miarę potrzeby opinię lekarza leczącego, i wydaje w razie sporu decyzję, od której przysługują środki odwoławcze określone w odrębnych przepisach.
Wykorzystanie zwolnienia od pracy nie może być sprzeczne z celem wyżej opisanym, dlatego w okresie stwierdzonej u nauczyciela niezdolności do pracy nie należy planować egzaminów i rozmów kwalifikacyjnych ani też innej aktywności zawodowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel dyplomowany może być opiekunem stażu w jednym czasie dwóch nauczycieli odbywających staż na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- W maju zakończyłam staż na nauczyciela mianowanego. Z powodów zdrowotnych dopiero w sierpniu złożyłam sprawozdanie i nadal nie otrzymałam oceny pracy. Z dniem 1 września rozpoczęłam pracę w nowej placówce w innej gminie. Kto odpowiada za organizację egzaminu? Gdzie będzie przeprowadzony egzamin i który dyrektor będzie obecny na egzaminie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Rozpoczęcie awansu zawodowego na wyższy stopień. W trakcie przerwy między kolejnymi awansami nauczyciel mianowany przebywał na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Czy w związku z tym urlopem może terminowo złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nieobecność nauczyciela w trakcie stażu (36 dni nieprzerwanie) z powodu choroby (który przedłożył zwolnienie lekarskie), ale w czasie wakacji, tj. od 26 lipca do 31 sierpnia, przedłuża staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jeszcze raz dziękuję za kolejną odpowiedź. Drążę jednak temat. A jeśli nauczyciel został zatrudniony na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela w okresie od 1.09 do 30.06 (bo taki był okres urlopu dla poratowanie zdrowia nieobecnego nauczyciela) to czy tak zatrudniony nauczyciel może rozpocząć staż na kontraktowego?
Wcześniejsze pytania i odpowiedzi brzmiały.
Dziękuję za odpowiedź na zadane pytanie, ale nie jest ona ścisła. Cyt. Czy nauczyciel stażysta może rozpocząć staż na stopień awansu nauczyciela kontraktowego, jeśli jest zatrudniony na czas określony do końca zajęć w roku szkolnym tj. od 1.09 do ostatniego piątku czerwca. Czas stażu trwa 9 miesięcy, czyli do końca maja. A w kolejnym miesiącu jest w stanie zmieścić się w procedurze i terminach włącznie z rozmową kwalifikacyjną, jeśli dyrektor nie będzie trzymać się maksymalnych przedziałów czasowych. Odpowiedź brzmiała: Nauczyciel powinien być zatrudniony na okres całego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia, jeśli – jak opisano w pytaniu – podjął pracę z początkiem roku szkolnego. Oznacza to, że może odbyć staż. Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.). Wyjaśnienie: Podjął z początkiem roku szkolnego 1.09, ale nie został zatrudniony do końca roku szkolnego do 31.08 tylko do końca zajęć szkolnych, czyli do końca czerwca przed wakacjami. Co wtedy? Proszę jeszcze raz o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych wyżej. Natomiast nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Oznacza to, że błędnie sporządzono umowę z nauczycielem uniemożliwiając mu odbycie stażu. Z nauczycielem powinna być zawarta umowa na okres od 1.09 do 31.08.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 64.5.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe