Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może zostać zatrudniony w szkole podstawowej na stanowisku wychowawca świetlicy od 2 października 2023 r.? Posiada wykształcenie: stosunki międzynarodowe w specjalności gospodarka światowa i biznes międzynarodowy (licencjat), zarządzanie w specjalności psychologia w zarządzaniu (magister), doradztwo zawodowe i edukacyjne (studia podyplomowe). Jeżeli chodzi o przygotowanie pedagogiczne nauczyciel jest w trakcie studiów podyplomowych na kierunku „przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej”. Czy może rozpocząć przygotowanie do zawodu nauczyciela?
Z informacji o posiadanych ukończonych studiach i uzyskanym wykształceniu wynika, że osoba wymieniona w pytaniu nie posiada kwalifikacji do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela przedmiotu, a także nauczyciela wychowawcy świetlicy w szkole podstawowej, nie posiada także przygotowania pedagogicznego.
Zgodnie z § 25 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2023 r., poz. 2102) kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych posiada osoba, która:
1) ukończyła studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia:
a) na kierunku, na którym jest prowadzone kształcenie w zakresie pedagogiki odpowiadającym prowadzonym zajęciom w świetlicy, i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) na kierunku pedagogika specjalna w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom w świetlicy i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
c) na kierunku lub w zakresie innym niż określone w lit. a) i b) i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom w świetlicy lub
2) ukończyła studia prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej (minimum studia I stopnia – licencjat) na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom w świetlicy i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) ukończyła studia prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej na dowolnym kierunku (dowolnej specjalności) (minimum studia I stopnia – licencjat) i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom, lub
4) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej, w której jest prowadzona świetlica szkolna.
Z uwagi na powyższe osoba bez wymaganych kwalifikacji nie powinna zostać zatrudniona na stanowisku nauczyciela w szkole podstawowej poza przypadkiem określonym w art. 15 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.) za zgodą kuratora oświaty jako osoby niebędącej nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć - zatrudnia się ją na zasadach określonych w ustawie Kodeks pracy (umowa o pracę), z tym że do tej osoby stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Jako osoba nie będąca nauczycielem nie rozpoczyna przygotowania do zawodu nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem, nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Proszę o instrukcję krok po kroku i wzory pism po nowemu od 1 stycznia 2018 r.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak długo należy archiwizować:
konspekty z zajęć obserwowanych?
konspekty zajęć opiekuna stażów?
plany pracy w poszczególnych oddziałach?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy rada pedagogiczna może podjąć decyzję o braku promocji ucznia klasy II szkoły podstawowej w przypadku, gdy rodzic nie wyraża na to zgody? Uczeń nie opanował najważniejszych kompetencji w zakresie czytania, pisania i liczenia. Dziecko lekceważy obowiązki szkolne, nie odrabia zadań domowych i jest systematycznie nieprzygotowane do lekcji. Braki w wiadomościach i umiejętnościach są tak znaczne, że w żaden sposób nie sprosta ono wymaganiom w klasie III, tym bardziej, że pomimo starań wychowawcy nie ma żadnej współpracy z rodzicem dziecka.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Według jakich przepisów dokonywano oceny nauczyciela dyplomowanego, który złożył wniosek o ocenę w sierpniu 2018 r., a w jaki sposób nauczyciela, który złożył wniosek po 1 września 2018 r.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy terapeuta (inny niż terapeuta pedagogiczny prowadzący zajęcia korekcyjno-kompensacyjne) np. terapeuta żywienia, terapeuta wzroku czy hipoterapeuta, terapeuta SI pracujący z dzieckiem objętym kształceniem specjalnym musi posiadać wykształcenie pedagogiczne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe