Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 39 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm. – dalej ustawa Prawo oświatowe), sieć...

PORADA PRAWNA

29 sierpnia 2021 Inne

Czy nauczyciel może sprawować opiekę nad uczniami podczas odprowadzania do autobusu po lekcjach i podczas przyprowadzania z autobusu przed godz. 8.00? Przystanek autobusowy jest oddalony od szkoły o ok. 200 metrów. Czy wystarczą regulacje wewnętrzne, takie jak: regulamin dyżurów oraz regulamin dowozów opracowany przez organ prowadzący regulujący to zagadnienie?

Zgodnie z art. 39 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm. – dalej ustawa Prawo oświatowe), sieć publicznych szkół podstawowych powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego. Jednocześnie wskazano, że droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:
1) 3 km – w przypadku uczniów klas I–IV szkół podstawowych;
2) 4 km – w przypadku uczniów klas V–VIII szkół podstawowych.
Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza odległości odpowiednio 3 i 4 kilometrów, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat – także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej.

Wynika z tego, że to na gminie ciąży obowiązek zorganizowania opieki nad dziećmi dowożonymi. Jeżeli dziecko korzysta z gminnego transportu, obowiązkiem organu prowadzącego jest takie jego zorganizowanie, aby uczniowie byli dowożeni bezpośrednio do budynku szkoły. Z kolei jeżeli dziecko dowożone jest przez rodziców lub opiekunów prawnych, to na nich spoczywa obowiązek dowiezienia swojego dziecka do budynku szkolnego.


Nadmienić należy, że żaden przepis prawa nie zobowiązuje, a nawet nie zezwala nauczycielom na sprawowanie opieki nad uczniami w czasie ich dowozu do szkoły. Co do zasady nauczyciele i szkoła przejmują opiekę nad dziećmi w momencie, w którym są oni przekazywani pod instytucjonalną opiekę szkoły przez opiekunów sprawujących opiekę w czasie transportu lub rodziców.


Nie ma podstawy prawnej do tego, aby to nauczyciele przyjmowali odpowiedzialność za dotarcie uczniów do szkoły. Owszem, możliwe jest zlecenie nauczycielom takich zadań, ale nie w ramach ich obowiązków pracowniczych wobec szkoły, ale na podstawie odrębnej umowy z gminą. W szczególności nie jest taką podstawa plan dyżurów czy regulamin gminny, gdyż nie ma podstawy prawnej do jego wydania.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT