Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może prowadzić w niedzielę zajęcia wyrównawcze z matematyki w ramach projektu unijnego?
Obowiązujące przepisy nie określają, w jakich dniach tygodnia nauczyciel może realizować zajęcia w ramach projektu unijnego. Natomiast za pracę w niedzielę polegającą na prowadzeniu zajęć z uczniami, jeśli jest to szósty dzień pracy danego nauczyciela w tygodniu, oprócz obowiązku wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę, dyrektor ma obowiązek udzielić nauczycielowi pełnego dnia wolnego (bez względu na liczbę godzin przepracowanych w niedzielę), przypadającego w jednym z pięciu dni pracy, co wymaga zapewnienia odpłatnych zastępstw, a gdy taka organizacja jest niemożliwa – wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy obliczanego jak za godzinę ponadwymiarową (art. 35 ust. 2a i 3, art. 42c ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.).
W przypadku prowadzenia zajęć w ramach projektu przez nauczyciela, który prowadzi z uczniami w danej szkole tylko te zajęcia w niedziele, z racji braku możliwości udzielenia dnia wolnego, nauczyciel byłby uprawniony do otrzymania oprócz wynagrodzenia także dodatku w wysokości 100% za każdą godzinę pracy, zgodnie z art. 15111 pkt 2 i § 2 w zw. z art. 1511 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320.
W obu przypadkach są to działania niekorzystne finansowo dla szkoły. Należałby więc rozważyć przydzielenie zajęć w innym dniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W tym roku kończy mi się kadencja na dyrektora publicznego przedszkola. Konkurs zaplanowany jest na maj 2024 r. Przystępuję do konkursu, ale może być różnie. Tworząc arkusz organizacyjny (marzec – kwiecień) na nowy rok przedszkolny 2024/2025 powinnam zostawić wakat w razie jak nie zostanę dyrektorem. Nie wiem jak mam to zrobić jeśli wszyscy nauczyciele pracują i zatrudnieni są na czas nieokreślony.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady, tryb oraz dopuszczalność ochrony nauczycieli przewidziane w przepisach dotyczących funkcjonariuszy publicznych –w oparciu o regulacje zawarte w Kodeksie karnym oraz w Karcie Nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może jechać na wycieczkę zagraniczną pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik obsługi (np. opiekun z autobusu lub inna osoba) może mieć zlecone przez dyrektora przeprowadzanie uczniów między budynkami szkoły na zajęcia lekcyjne? W jaki sposób to uregulować? Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła sporządzając opinię na temat ucznia dla odpowiednich instytucji musi ją również przedłożyć rodzicowi do zapoznania się? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy przed jej wysłaniem, czy wysyłając kopię pisma do rodziców? Kto podpisuje opinię na temat ucznia? Dyrektor, czy osoba ją sporządzająca?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe