Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Obowiązujące przepisy nie określają, w jakich dniach tygodnia nauczyciel może realizować zajęcia w ramach projektu unijnego. Natomiast za pracę w niedzielę...

PORADA PRAWNA

01 października 2020 Inne

Czy nauczyciel może prowadzić w niedzielę zajęcia wyrównawcze z matematyki w ramach projektu unijnego?

 Obowiązujące przepisy nie określają, w jakich dniach tygodnia nauczyciel może realizować zajęcia w ramach projektu unijnego. Natomiast za pracę w niedzielę polegającą na prowadzeniu zajęć z uczniami, jeśli jest to szósty dzień pracy danego nauczyciela w tygodniu, oprócz obowiązku wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę, dyrektor ma obowiązek udzielić nauczycielowi pełnego dnia wolnego (bez względu na liczbę godzin przepracowanych w niedzielę), przypadającego w jednym z pięciu dni pracy, co wymaga zapewnienia odpłatnych zastępstw, a gdy taka organizacja jest niemożliwa – wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy obliczanego jak za godzinę ponadwymiarową (art. 35 ust. 2a i 3, art. 42c ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.).
W przypadku prowadzenia zajęć w ramach projektu przez nauczyciela, który prowadzi z uczniami w danej szkole tylko te zajęcia w niedziele, z racji braku możliwości udzielenia dnia wolnego, nauczyciel byłby uprawniony do otrzymania oprócz wynagrodzenia także dodatku w wysokości 100% za każdą godzinę pracy, zgodnie z art. 15111 pkt 2 i § 2 w zw. z art. 1511 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320.
W obu przypadkach są to działania niekorzystne finansowo dla szkoły. Należałby więc rozważyć przydzielenie zajęć w innym dniu.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT