Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik obsługi (np. opiekun z autobusu lub inna osoba) może mieć zlecone przez dyrektora przeprowadzanie uczniów między budynkami szkoły na zajęcia lekcyjne? W jaki sposób to uregulować? Proszę o podstawę prawną.
Opiekun dowozu jest zatrudniany przez organ prowadzący, który w swoich wewnętrznych regulacjach albo w umowie o pracę określa jego zakres obowiązków (art. 39 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082; art. 9 § 1 i 2 oraz art. 18 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Dyrektor nie może wydać polecenia doprowadzenia uczniów do szkolnych budynków przez osobę zatrudnioną u innego pracodawcy, natomiast może zwrócić się do organu prowadzącego z zapytaniem, czy mieści się to w zakresie zadań opiekuna dowozu; polecenie przeprowadzania uczniów do budynków powinien wydać pracodawca pracownika (art. 100 § 1 KP).
Z kolei zakres obowiązków pracowników obsługi, których zatrudnia szkoła, reguluje statut danej szkoły lub dodatkowe wewnętrzne regulacje dotyczące zakresu obowiązków poszczególnych pracowników szkoły albo umowy o pracę (art. 98 ust. 1 pkt 7 PO, art. 9 § 1 i 2 i art. 18 § 1 KP). Z pytania nie wynika, czy na którymś stanowisku przewidziano takie zadania pracownika obsługi. W związku z tym takie polecenie dyrektor może zostać wydane pracownikowi obsługi, do którego zakresu zadań określonego w wewnętrznych regulacjach szkoły (w tym w statucie) albo w umowie o pracę należy przeprowadzanie uczniów do szkolnych budynków z przystanku autobusowego na zajęcia (art. 100 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy macie Państwo gdzieś w opracowaniach diagnozę czynników ryzyka oraz czynników chroniących ? Będę bardzo wdzięczna za jej stworzenie, przynajmniej jej podwalin.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mamy obowiązek zawarcia tak zwanej umowy w sprawie korzystania ze stołówki szkolnej przez ucznia. Czy jest może jakiś wzór , z którego można by było skorzystać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Stowarzyszeniu (PSONI) OBOWIĄZUJĄ NASTEPUJĄCE DOKUMENTY:?
1.instrukcja kancelaryjna
2.instrukcja archiwalna
3.Jednolity Rzeczowy Wykaz Akt
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela, który ukończył kierunek "pedagogika ogólna z elementami plastyki" na stanowisko nauczyciela plastyki w klasach IV-VI szkoły podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie oddziałów i szkół sportowych § 15 brzmi „Uczniom oddziałów sportowych, szkół sportowych, oddziałów mistrzostwa sportowego i szkół mistrzostwa sportowego uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania zapewnia się w okresie pobierania nauki zakwaterowanie w internacie lub bursie oraz całodzienne wyżywienie w pełni pokrywające ubytki energetyczne powstałe podczas zajęć sportowych, a uczniom uczącym się w miejscu zamieszkania – jeden pełnowartościowy posiłek dziennie”. Jakie znaczenie we wspomnianym paragrafie ma zdanie „zapewnia się w okresie pobierania nauki uczniom uczącym się w miejscu zamieszkania – jeden pełnowartościowy posiłek dziennie” Czy „zapewnia się” oznacza, że szkoła finansuje koszt, czy „zapewnia się” oznacza, że szkoła daje możliwość skorzystania w szkole z posiłku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe