Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 530) w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się...

PORADA PRAWNA

02 września 2022 Kadry

Czy można zawrzeć porozumienie zmieniające ze sprzątaczką szkoły zatrudnioną na 8/8 etatu aby 6 godzin z etatu sprzątaczki przydzielić jej jako pomoc nauczyciela i zostawić 2/8 sprzątaczki czy można to zrobić w ramach jednego porozumienia i jednej umowy? Czy trzeba wypowiedzieć te 6 godzin i zawrzeć drugą umowę na 6 godzin pomocy nauczyciela?

Stosownie do art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 530) w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Zazwyczaj przez nawiązanie stosunku pracy pracodawca powierza, a pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy jednego rodzaju na danym stanowisku pracy. Jednakże przepisy Kodeksu pracy nie wprowadzają zakazu świadczenia, w ramach jednej umowy pracy, pracy na dwóch stanowiskach. Istotne jest to, aby umowa o pracę odzwierciedlała wykonywanie pracy o różnych rodzajach. Zmiana umowy o pracę może nastąpić w formie porozumienia, w ramach którego pracownik i pracodawca zgodnie razem dokonają zmiany treści umowy o pracę, w ten sposób, że umowa uwzględnia świadczenia pracy przez pracownika na dwóch stanowiskach pracy. Jeżeli zatem pracownik wyrazi zgodę na planowaną zmianę, to nie ma potrzeby stosowania instytucji wypowiedzenia zmieniającego i zawierania drugiej, równoległej umowy o pracę. Brak porozumienia między pracownikiem a pracodawcą na zmianę treści umowy o pracę powoduje, że pracodawca może zastosować art. 42 Kodeksu pracy. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy, a wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Na podstawie art. 42 § 3 Kodeksu pracy w razie odmowy przyjęcia przez podwładnego nowych warunków, umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że wypowiedzenie zmieniające przekształci się w definitywne. Jeśli natomiast przed upływem połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT