Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zawrzeć porozumienie zmieniające ze sprzątaczką szkoły zatrudnioną na 8/8 etatu aby 6 godzin z etatu sprzątaczki przydzielić jej jako pomoc nauczyciela i zostawić 2/8 sprzątaczki czy można to zrobić w ramach jednego porozumienia i jednej umowy? Czy trzeba wypowiedzieć te 6 godzin i zawrzeć drugą umowę na 6 godzin pomocy nauczyciela?
Stosownie do art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 530) w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Zazwyczaj przez nawiązanie stosunku pracy pracodawca powierza, a pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy jednego rodzaju na danym stanowisku pracy. Jednakże przepisy Kodeksu pracy nie wprowadzają zakazu świadczenia, w ramach jednej umowy pracy, pracy na dwóch stanowiskach. Istotne jest to, aby umowa o pracę odzwierciedlała wykonywanie pracy o różnych rodzajach. Zmiana umowy o pracę może nastąpić w formie porozumienia, w ramach którego pracownik i pracodawca zgodnie razem dokonają zmiany treści umowy o pracę, w ten sposób, że umowa uwzględnia świadczenia pracy przez pracownika na dwóch stanowiskach pracy. Jeżeli zatem pracownik wyrazi zgodę na planowaną zmianę, to nie ma potrzeby stosowania instytucji wypowiedzenia zmieniającego i zawierania drugiej, równoległej umowy o pracę. Brak porozumienia między pracownikiem a pracodawcą na zmianę treści umowy o pracę powoduje, że pracodawca może zastosować art. 42 Kodeksu pracy. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy, a wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Na podstawie art. 42 § 3 Kodeksu pracy w razie odmowy przyjęcia przez podwładnego nowych warunków, umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że wypowiedzenie zmieniające przekształci się w definitywne. Jeśli natomiast przed upływem połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę co pod względem kadrowym zrobić w następującej sytuacji:nauczyciel mianowany przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia (od grudnia 2017 r. do grudnia 2018 r.). Według majowego projektu arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2018/2019 nauczyciel ten nie będzie miał 0,9 etatu. Kiedy i w jakiej formie powinniśmy wykonać ruch kadrowy wobec tego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje dodatek do pensji, jeżeli uczy w klasie ogólnodostępnej, w której jest uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zmniejszając etat nauczycielowi powinnam powiadomić związki zawodowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma dwie umowy o pracę. Jedna na cały etat (wychowanie przedszkolne) druga język angielski - 5/25. Urlop ma naliczany niezależnie z obu umów proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Czy urlopy te ulegają sumowaniu? Czy udzielając urlopu w dniu kiedy wykonuje obie umowy zabieram mu godziny z jednej i drugiej umowy? Czy to jest prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Katechetka jest zatrudniona na 8/18 i ma umowę do 31.08.2015r., a misję od biskupa do nauczania w szkole na czas nieokreślony. Czy można nie przedłużać z nią umowy? Czy przy zwalnianiu katechety konieczne jest cofnięcie misji kanonicznej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe