Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zawrzeć drugą umowę z nauczycielem? Nauczyciel jest zatrudniony w szkole przez mianowanie, a ponieważ posiada uprawnienia do pracy na stanowisku pedagoga, mógłby zastąpić dotychczasowego pedagoga, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Obecnie nauczyciel realizuje zajęcia w wymiarze 9 godzin matematyki, 1 godziny wychowania oraz 11 godzin świetlicy. Czy można z nim zawrzeć drugą umowę na czas określony w wymiarze 13/26 etatu?
Tak. W opisanym przypadku można z nauczycielem zawrzeć odrębną umowę na czas określony na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela (dalej: KN), o ile pensum z podstawowego stosunku pracy nauczyciela zostało wcześniej ustalone na podstawie uchwały organu prowadzącego.
Pensum łączone ustala uchwała organu stanowiącego
Zgodnie z art. 42 ust. 7 w zw. z art. 91d pkt 1 KN każdy organ prowadzący jest zobowiązany ustalić w uchwale organu stanowiącego sposób obliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – jest to tzw. pensum łączone.
Kiedy możliwe jest zawarcie drugiej umowy?
W przepisach nie ma wyraźnego zakazu zawierania dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem. Jednak zawarcie drugiej umowy jest dopuszczalne tylko, jeśli rodzaj pracy jest:
- wyraźnie inny niż uzgodniony;
- wykonywany w podstawowym czasie pracy.
W przeciwnym razie po zawarciu drugiej umowy o pracę pracodawca naruszyłby przepisy o czasie pracy.
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 12 marca 1969 r. (uchwała SN z dnia 12 marca 1969 r. III PZP 1/69) oraz wyrokiem SN z 8 stycznia 1981 r. (wyrok SN z dnia 8 stycznia 1981 r. II URN 186/80), do obowiązku pracodawcy zawierającego drugą umowę z jednym pracownikiem należy powierzenie mu wykonywania innej rodzajowo pracy, niż tej, która przewidziana jest w pierwszej umowie o pracę.
O czym trzeba pamietać podczas nawiązywania drugiej umowy?
Przy nawiązywaniu drugiej umowy o pracę pracodawca musi zadbać dodatkowo o kilka kwestii, m.in.:
- nie może dopuścić do naruszenia przepisów o czasie pracy;
- nie może dopuścić do naruszenia przepisów o wynagrodzeniu w godzinach ponadwymiarowych;
- musi przestrzegać norm dotyczących dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika.
Wynika z tego, że maksymalnie można zatrudnić pracownika łącznie na 15/40 etatu.
Z nauczycielem zastępującym należy zawrzeć umowę o pracę na czas określony
Zgodnie z art. 10 ust. 7 KN w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela w trakcie roku szkolnego należy nawiązać z pełniącym funkcję w zastępstwie nauczycielem stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony.
W opisywanym przypadku umowa byłaby zawarta na inną rodzajową pracę – stanowisko pedagoga.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakich zasadach powinien byc zatrudniony nauczyciel powracający z urlopu zdrowotnego? Czy na cały etat? Czy można mu i kiedy ograniczyć zatrudnienie? Nie ma możliwości zatrudnienia go na cały etat po powrocie od 1 września.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy w oddziale przedszkolnym integracyjnym, dla którego przydział, to 10 godz. dziennie (5 - zajęcia dydaktyczne + 5 - zajęcia świetlicowe) należy zatrudnić jednego czy dwóch nauczycieli wspomagających?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osobę zatrudnianą na stanowisku pedagogicznym w trybie art. 7 ust. 1a i 1b ustawy o systemie oświaty, w wymiarze 18/18 zajęć dydaktycznych w tygodniu za zgodą organu prowadzącego (dwie umowy na czas określony), po raz trzeci zatrudniam na czas nieokreślony. Czy w sprawie rodzaju umowy o pracę należy zastosować KP czy KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie czasu pracy nauczyciela-wychowawcy w internacie, który realizuje 30 godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych tzw. dziennych oraz 8 godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe