Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zaliczyć do stażu pracowniczego pracę na gospodarstwie rolnym w okresie od 01.01.1983 r. do 31.08.1984 r. osobie która w tym czasie uczęszczała do szkoły ponadpodstawowej i oświadczyła, że nie mieszkała w internacie, tylko w gospodarstwie.
Stosownie do art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. 1990 nr 54, poz. 310) do stażu pracowniczego wlicza się pracownikowi także:
• okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
• przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
• przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Zasad wskazanych powyżej nie stosuje się, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.
Z kolei, zgodnie z art. 3 ww. ustawy na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Jeżeli organ nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie. Wówczas okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.
Przepisy przewidują możliwość potwierdzenia pracy w charakterze domownika w gospodarstwie rodziców.
Ustawa nie wskazuje literalnie długości okresu, który można pracownikowi zaliczyć, a ogranicza się jedynie do wskazania norm czasowych.
Nie ma więc przeszkód prawnych co do tego, żeby wliczyć pracownikowi udowodnione okresy pracy do stażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile godzin powinien mieć kurs kwalifikacyjny z zarządzania oświatą, dający uprawnienia ubiegania się o stanowisko dyrektora szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nagrody jubileuszowej. W dniu 31.08.2022 r. kończy się kadencja dyrektora szkoły. W tym dniu staż jego pracy będzie wynosił 39 lat (bez 3 dni – urlop bezpłatny), w tym 25 lat na stanowisku dyrektora. Od 1.09.2022 r. do 31.08.2023 r. dyrektor chciałby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (nigdy wcześniej z takiego nie korzystał) i z dniem 1.09.2023 r. przejść na świadczenie przedemerytalne. Czy w związku z tym i w którym dniu nabywa prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dot. zmiana miejsca pracy nauczyciela na podstawie przeniesienia.
Szkoła do której ma być przeniesiony nauczyciel zwróciła się z prośbą o wyrażenie zgody na przeniesienie nauczyciela. Prośba została przesłana do Szkoły w której nadal jest zatrudniony. W związku z tym mamy pytanie czy pracownik, który ma być przeniesiony musi złożyć dodatkową pisemną zgodę na to przeniesienie, czy wystarczą dokumenty z placówki która oto przeniesienie się zwróciła.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy uprawnienia do odprawy w związku z art.8.1, oraz w związku z art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - nauczyciel został zwolniony, należy mu się odprawa w związku z artykułem wymienionym powyżej. Nauczyciel ten odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu. Czy w takim przypadku należy czekać na wyrok sądu w tej sprawie, czy wypłacić odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31.08.2012 r. zlikwidowano szkołę . Nauczyciel dostanie rozwiązanie umowy ze względu ma likwidację placówki. Odchodzi na emeryturę od 01.09.2012 r., bo spełnia warunki. Kiedy powinien otrzymać odprawę emerytalną - w sierpniu czy w późniejszym terminie? Czy przepisy to regulują?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe