Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy macie Państwo jakieś wzory arkuszy kontrolnych sprawdzających przestrzeganie zasad oceniania zawartych w WSO? Jeśli tak, to bardzo proszę o opublikowanie takiego arkusza.
WSO jest uszczegółowieniem statutu szkoły/placówki oświatowej dostosowanym do jej specyfiki, nie jest możliwe opracowanie arkusza bez znajomości statutu. Proponuję - jeśli istnieje taka potrzeba - opracować arkusz na podstawie zapisów statutowych. Wówczas taki dokument można również wykorzystać do budowania narzędzi ewaluacyjnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Obecnie jednostką obsługującą szkoły (w zakresie płac i księgowości) jest organ prowadzący - Miasto. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, odpowiedzialność za gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość obsługiwanych szkół, spoczywa na kierowniku jednostki obsługującej, czyli w tym wypadku na burmistrzu. Organ prowadzący planuje zmianę polegającą na ustanowieniu jednej ze szkół jednostką obsługującą. Jednostka ta (szkoła) zatrudni księgowego oraz specjalistę ds. wynagrodzeń, którzy będą wykonywać zadania na rzecz 5 szkół. Jaka odpowiedzialność spocznie na dyrektorze szkoły, która będzie jednocześnie jednostką obsługującą (bo zgodnie z art. 53 ustawy o finansach powinien ponosić odpowiedzialność za gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość obsługiwanych szkół)? Kto w opisanej sytuacji ponosi odpowiedzialność z art. 53: dyrektor szkoły- jednostki za wszystkie szkoły, czy każdy dyrektor odpowiada za swoją jednostkę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Złożenie deklaracji miesięcznej oraz dokonanie wpłaty na PFRON
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Planuję przeniesienie ucznia do klasy równoległej. Jest to kara statutowa. Proszę o podanie kroków formalnych -czy wystarczy decyzja dyrektora, czy też ma to być uchwała rady pedagogicznej, bądź tylko opinia rady pedagogicznej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole informacje, prośby itd. wysyłane są do nauczycieli przez dziennik elektroniczny. Jeden z nauczycieli notorycznie nie odbiera tych wiadomości, nie zawsze reaguje na moje informacje czy też prośby, zaproszenia. Dodam, że małżonka nauczyciela jest bardzo systematyczna i rzetelnie reagująca na moje prośby, informacje. Spotkałem się z sytuacją, że inny nauczyciel zapytał dlaczego nie reaguję na takie zachowanie pracownika (przyznał się, że uczył w tej samej sali, a kolega zostawił niezamknięty laptop, stąd ma taką wiedzę). Proszę o informację jakie mam możliwości prawne i jakie mogę podjąć działania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony była na urlopie zdrowotnym, potem złamała nogę, a kiedy miała wrócić do pracy uległa kolejnemu poważnemu wypadkowi. Po operacji nie przebywała na zasiłku rehabilitacyjnym tylko od razu dostała rentę ZUS na 2 lata. Nauczyciel, który pracował na zastępstwo znalazł pracę na stałe. Zostaję bez pracownika, co bardzo negatywnie wpłynie na dzieci. Wystawiłam tydzień temu skierowanie do lekarza medycyny pracy lecz nauczycielka zwleka, nie odbiera ode mnie telefonów. Na skierowaniu nie ma daty w jakim czasie powinna zgłosić się do lekarza medycyny pracy. Czy powinnam dopisać, że np. w ciągu 14 dni powinna dostarczyć orzeczenie o zdolności lub niezdolności do pracy (ta nauczycielka w tej chwili absolutnie nie nadaje się do pracy na obecnym stanowisku)? Czy konsekwencją odmowy wykonania polecenia służbowego może być upomnienie, nagana a nawet dyscyplinarne zwolnienie nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe