Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zasady usprawiedliwiania nieobecności ucznia określa szkoła. Powinny być szczegółowo uregulowane w prawie wewnątrzszkolnym (statut, regulamin szkolny), pamiętając przy...

PORADA PRAWNA

25 lutego 2018 Inne

Czy lekarz ma obowiązek wystawienia usprawiedliwienia za nieobecności w szkole z powodu choroby? Ile dni nieobecności ucznia w szkole mogą usprawiedliwiać rodzice? Poproszę o aktualną podstawę prawną przy zawieraniu umowy z nauczycielem na czas określony.

Zasady usprawiedliwiania nieobecności ucznia określa szkoła. Powinny być szczegółowo uregulowane w prawie wewnątrzszkolnym (statut, regulamin szkolny), pamiętając przy tym, że regulamin szkolny nie może być sprzeczny z aktami prawnymi wyższego rzędu. Szkoła sama wypracowuje procedurę postępowania w przypadku nieobecności uczniów, określając terminy i formę ich usprawiedliwiania. Jeżeli w statucie szkoły zapiszemy, że obowiązkiem rodzica jest pisemne lub ustne usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole w ciągu np. 7 dni, to zarówno rodzic, jak i nauczyciel powinien dotrzymać tego terminu.
Nie ma żadnego przepisu, na podstawie którego szkoła mogłaby żądać zwolnienia wystawionego przez lekarza, w związku z czym nie może tego robić. Do 18 roku życia dziecko nie może stanowić samo o sobie. Jest pod władzą rodzicielską (art. 92 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.682) i tylko na wniosek (prośbę) rodzica lub prawnego opiekuna szkoła może usprawiedliwić nieobecność dziecka, oczywiście z uwzględnieniem zapisów w statucie czy regulaminie szkolnym. Inaczej jest w przypadku ucznia pełnoletniego, który sam może usprawiedliwiać swoje nieobecności.

Przepisy ustawy Karty Nauczyciela (i Kodeksu pracy) nie wymagają, by umowa o pracę zawierała podstawę prawną nawiązania stosunku pracy.
Karta Nauczyciela ustala przypadki, w jakich strony mogą zawrzeć umowę o pracę na czas określony i jest to regulacja wyczerpująca. Umowę o pracę na czas określony zawiera się tylko i wyłącznie:
1) z osobą rozpoczynającą pracę w szkole – art.10 ust.2;
2) w przypadku wystąpienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela – art. 10 ust.7.
Umowę o pracę na czas określony z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje i rozpoczynającą pracę w szkole zawiera się:
1) na jeden rok szkolny - w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego,
2) na kolejny jeden rok szkolny - w przypadku ustalenia dodatkowego stażu w wymiarze jednego roku szkolnego (w razie otrzymania negatywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu oraz w razie nieuzyskania akceptacji komisji kwalifikacyjnej).
Osobę posiadającą wymagany poziom wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego i rozpoczynającą pracę w szkole, w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły można zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas określony. Wówczas dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, jeżeli osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. Jeżeli nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. W takim przypadku staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego ( art.10 ust.3).

Podstawa prawna:
1. Art.92 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz.59 z późn. zm).
2. Art.10 ust.2, 3 i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1981r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. po.1189 z późn.zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT