Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy kopie np. zaświadczeń z przeprowadzonych szkoleń, które pracownik przedkłada do akt osobowych powinny być poświadczane za zgodność z oryginałem? Czy takiego poświadczenia dokonuje sam pracownik czy pracodawca?
Zgodnie z § 1 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia prze pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (...),pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia oryginałów tych dokumentów tylko do wglądu lub sporządzenia ich odpisów albo kopii.
Z powyższego wynika, że kopie dokumentów nie muszą być poświadczane (zwłaszcza urzędowo), skoro może je wykonać sam pracodawca mając oryginał do wglądu. W praktyce stosuje się potwierdzanie przez samego pracodawcę/pracownika upoważnionego, za zgodność z oryginałem, skopiowanych dokumentów, jednak nie jest to wymóg wynikający z przepisów Rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka chorowała 177 dni do dnia 04.04.2012 r. W dniu 05.04.2012 r., tj.w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych (Wielki Czwartek) zgłosiła sie do pracy wraz z zaświadczeniem lekarskim o zdolności do pracy. Następnie w dniu 11.04.2012 r., tj. po dniach wolnych przyniosła kolejne zwolnienie lekarskie z innym kodem choroby, wydane przez innego lekarza. Zostało jej wypłacone wynagrodzenie za czas choroby, a potem zasiłek chorobowy. Czy kontynuwanie zatrudnienia nauczyciela było właściwe, czy też stosując art. 23 ust 1.pkt 2. KN należało wręczyć nauczycielce wypowiedzenie z dniem 30.04.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.09.2017 r. włączono oddziały gimnazjalne do Zespołu Szkół. W związku z powyższym jest dwóch wicedyrektorów. Czy w tytule przydziału obowiązków wicedyrektora np." Zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności II wicedyrektora" cyfra rzymska II jest naruszeniem przepisów prawa i kto przejmuje kompetencje w czasie nieobecności dyrektora, obecny wicedyrektor czy nowo powołany w związku z przyłączeniem gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Placówka pracuje 7 dni w tygodniu tj. internat, ale na zasadach bursy. Moje pytanie brzmi: Czy jeśli nauczyciel pracuje 5 dni w tygodniu np. niedziela, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, a piątek i sobota ma wolne, zaś w drugim tygodniu pracuje poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i sobota, a piątek i niedziela ma wolne to czy to jest prawidłowy grafik? Zaznaczam, że w tych 5 dniach pracy pracuje pełny etat. Drugie pytanie brzmi: Czy nauczyciela obowiązuje 11 godzinna przerwa tzn. jeśli kończy dyżur o 22.oo, a drugiego dnia zaczyna o 6.00 rano, czy może tak być?
- Czy można zatrudnić w szkole podstawowej jako opiekuna w świetlicy szkolnej nauczyciela, który uczył w innej szkole języka rosyjskiego, a w szkole, do której ubiega się o zatrudnienie j.rosyjskiego dzieci nie uczą się?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik przyniósł do kadr zaświadczenie z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu rolników od 1.01.1991 r. do 31.12 2012 r. Czy na tej podstawie można pracownikowi zaliczyć czas pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe