Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jest podstawa prawna, aby w trakcie trwania roku szkolnego ograniczyć nauczycielowi etat na jego wniosek?
Zasadniczno, ograniczenie etatu na wniosek nauczyciela może być zastosowane jedynie w przypadu nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Wówczas na jego wniosek zmniejsza się wymiar zatrudnienia w drodze porozumienia zmieniającego - aneks do umowy o pracę. Za zgodą obu stron można regulować stosunek pracy w każdym czasie.
W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania nie ma możliwości ograniczenia etatu na wniosek nauczyciela. To dyrektor może ograniczyć wymiar godzin nauczycielowi z przyczyn organizacyjnych (brak godzin).
Wyjątkiem od tej zasady jest ograniczenie zatrudnienia nauczyciela uprawnionego do urlopu wychowawczego. Możliwość taka dotyczy zarówno nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie mianowania.
Na podstawie art. 67d Karty Nauczyciela, nauczyciel uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć dyrektorowi szkoły pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy oraz odpowiednio obniżenie wymiaru zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Dyrektor jest obowiązany uwzględnić wniosek nauczyciela. Wniosek składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze zatrudnienia. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, dyrektor szkoły obniża wymiar zatrudnienia nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku nauczycieli szkół feryjnych, obniżenie wymiaru zatrudnienia może nastąpić bezpośrednio po zaprzestaniu korzystania przez nauczyciela lub drugiego rodzica lub opiekuna dziecka z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego, a w innych przypadkach - z początkiem roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Czy nauczycielowi realizującemu nauczanie indywidualne ucznia w domu w miejscowości, w której znajduje się szkoła, przysługuje delegacja? (nauczyciel dojeżdża do ucznia samochodem) 2. Czy w związku z tym nauczaniem należy zmienić nauczycielowi warunki umowy o pracę?
- Chciałabym poprosić o pomoc/sprawdzenie czy dobrze wyliczyłam zniżkę dla Prezesa Oddziału ZNP działającego w szkole. Organizacja zrzesza 135 członków. Nauczyciel jest na etacie 26/26. Łączny czas pracy nauczyciela wynosi: 40 godzin x 4,16 (średnia liczba tygodni w miesiącu) = 167 godzin. Z łącznego czasu pracy w miesiącu odejmuje się liczbę godzin pracy, z których nauczyciel jest zwolniony:
167 godzin – 135 godzin = 32 godziny. Tygodniowy czas pracy: 32 godziny/4,16 (średnia liczba tygodni w miesiącu) = 7,69 godzin tygodniowo. Zniżka godzin proporcjonalna do pensum: (7,69x26)/40 = 5 - stanowi to 0,8 etatu do przepracowania. Jeszcze raz ponawiam pytanie czy dobrze wyliczyłam zniżkę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zmiany w prawie oświatowym w jakiś sposób określają wysokość- ilośc godzin nadliczbowych przyznawanych nauczycielowi?
- Moje pytanie dotyczy urlopu rodzicielskiego. Pracownica jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w sumie do 20.09.2021 r. Jest zdecydowana wrócić do pracy na cały etat od 1.09.2021 r. rezygnując z części urlopu rodzicielskiego. Z punktu widzenia dyrektora jest to dla mnie wygodne, bo nie będę potrzebować szukać nikogo na zastępstwo we wrześniu. Proszę o wyjaśnienie, jakie procedury obowiązują. I jeszcze jedno: co z niewykorzystanym urlopem wakacyjnym nauczycielki, czy może dostać ekwiwalent, czy też ta rezygnacja z urlopu rodzicielskiego powinna być na tyle wcześniejsza, by uwzględniła czas urlopu, czyli dodatkowe 56 dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zwrócić się do biskupa diecezjalnego o cofnięcie skierowania do nauczania religii dla katechety na podstawie negatywnej oceny pracy po wizytacji diecezjalnej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe