Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Dotacja dla przedszkola niepublicznego odpowiada wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych (rzeczywiście, a nie tylko...

PORADA PRAWNA

08 marca 2016 Prawo oświatowe

Czy gmina może żądać zwrotu dotacji, która jak twierdzi jostaała wypłacona w nadmiernej wysokości, ponieważ korzystają ze stawki sąsiedniej gminy, a ta dokonała przeliczenia za zeszły rok i wyszło im że koszty były mniejsze. Jak to się ma do ustalania wysokości dotacji dla placówek niepublicznych na podstawie wydatków bieżących przedszkoli publicznych zaplanowanych w budżecie??? Przecież te pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem, rozliczone do 15 stycznia. UoSO mówi tylko o wydatkach bieżących zaplanowanych w budżecie i trudno mówić tu o dokonaniu zmiany stawki po rozliczeniu realizacji budżetu. Czy w związku z powyższym gmina ma prawo do zwrotu??

Dotacja dla przedszkola niepublicznego odpowiada wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych (rzeczywiście, a nie tylko prognozowanych) w przedszkolach prowadzonych przez gminę w przeliczeniu na jednego ucznia (art. 90 ust. 2b UoSO; Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 6 grudnia 2012 r., 326/G320/D/12, Sposób wyliczenia wysokości dotacji w rozumieniu art. 90 ust. 2b u.s.o., LEX nr 1245075). W przypadku, gdy gmina ustali na skutek rozliczenia dotacji, że dotacja została przekazana przedszkolu w nadmiernej wysokości, może zobowiązać osobę prowadzącą do zwrotu części przewyższającej należną dotację. W tym zakresie powinna zostać wydana decyzja administracyjna w trybie art. 252 ust. 1 pkt 2 , 3–5 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.), zawierająca m.in. uzasadnienie faktyczne i prawne; decyzja może ewentualnie zostać poprzedzona wezwaniem do zapłaty. Od decyzji można się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Jeśli osoba prowadząca została wezwana do zapłaty, również może - jeszcze przed ewentualnym wydaniem decyzji – przedstawić gminie swoją argumentację. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT