Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor powinien zapłacić za zastępstwo, które zostało przydzielone nauczycielowi w czasie, w którym nie odbywa się planowana lekcja, gdyż klasa przebywa na miesięcznej praktyce zawodowej? Nadmieniam, iż płatność za te godziny (które nie są realizowane ze względu na praktykę uczniów), jest uśredniana przez cały rok.
Zgodnie z art. 42 ust. 5b Karty Nauczyciela, nauczyciel, który realizuje tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć zgodnie z ust. 3 (np. 18 godzin tygodniowo dla nauczyciela przedmiotowca) i dla którego ustalony plan zajęć w pewnych okresach roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach danego roku szkolnego. Praca wykonywana zgodnie z tak ustalonym planem zajęć nie jest pracą w godzinach ponadwymiarowych.
Oznacza to, że nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie przez cały rok szkolny za cały etat, natomiast pracuje w różnych wymiarach godzin w poszczególnych okresach (te 3 godziny tygodniowo za 1 miesiąc, kiedy uczniowie przebywają na praktykach musi "odpracować" w innym czasie).
Godziny doraźnych zastępstw są godzinami płatnymi na podstawie art. 35 Karty Nauczyciela. Jednak z pytania nie wynika, w jaki sposób nauczyciel realizuje uśrednione pensum - czy przed praktykami uczniów pracował w zwiększonym wymiarze, czy ma zaplanowany zwiększony wymiar po praktykach (w tych przypadkach wszystkie zastępstwa powinny być płatne), czy też z powodu braku godzin w szkole, realizuje te brakujące 3 godziny w tygodniu w postaci zastępstw.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla ucznia klasy IV Szkoły Podstawowej posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na autyzm należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego czy asystenta nauczyciela? W jakim wymiarze godzin i na jakiej podstawie Kodeksu Pracy czy Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy mówimy u nauczyciela np. z pensum 18/18 o godzinach ponadwymiarowych, a kiedy o godzinach nadliczbowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ukończył 2 semestry studiów podyplomowych z filologii polskiej. Czy ma uprawnienia do nauczania języka polskiego?
- Nauczycielka szkoły podstawowej przebywa na urlopie zdrowotnym od 17 kwietnia 2016 r. r do 17 kwietnia 2017 r. Należy się jej urlop wypoczynkowy. Ile przysługuje jej urlopu wypoczynkowego za wymieniony okres i kiedy po urlopie wypoczynkowym powinna powrócić do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące badań lekarskich pracowników pracujących w przedszkolu. W naszej placówce zatrudniona jest pani ucząca religii i będąca u nas jedynie 45 min/tydzień w jej teczce osobowej mam badania lekarskie z jej głównego miejsca pracy tj. szkoły podstawowej i jest to orzeczenie lekarskie wydane na podstawie skierowania lekarskiego. Podczas kontroli sanepidu sekcji oświaty usłyszałam, że to orzeczenie jest z kodeksu pracy a powinna mieć badania sanepidowskie. Pracownicy, którzy pracują u nas i mają styczność z żywnością mają także takie orzeczenia z tym, że kiedyś one nazywały się chyba do celów sanitarno-epidemiologicznych. Czy powinnam tą panią kierować na dodatkowe badania lekarskie? czy nauczyciel powinien mieć jeszcze tzw. książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych? Nie rozumiem różnic i wymagań w tym zakresie, proszę o wyjaśnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe