Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor na pisemny wniosek nauczyciela ma obowiązek uzasadnić pisemnie otrzymany dodatek motywacyjny?
Ogólne warunki wypłacania nauczycielom dodatków motywacyjnych określone są w § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm.), który stanowi, że do ogólnych warunków przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego należą:
• osiągnięcia w realizowanym procesie dydaktycznym;
• osiągnięcia wychowawczo-opiekuńcze;
• wprowadzanie innowacji pedagogicznych, skutkujących efektami w procesie kształcenia i wychowania;
• zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela;
• szczególnie efektywne wypełnianie zadań i obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem;
• realizowanie w szkole zadań edukacyjnych, wynikających z przyjętych przez organ prowadzący priorytetów w realizowanej lokalnej polityce oświatowej.
Ani przepisy rozporządzenia, ani ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) nie wprowadzają obowiązku uzasadniania przez dyrektora wysokości przyznanego nauczycielowi dodatku motywacyjnego.
Jednakże na podstawie art. 30 ust. 6 KN szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego oraz wysokość stawek tego dodatku określać ma uchwała jednostki samorządu terytorialnego w tzw. regulaminie wynagradzania nauczycieli ustanawianym przez organy prowadzące. Z uwagi na powyższe szczegółowych unormowań w tym zakresie szukać należy w uchwale podjętej przez właściwa radę gminy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń zameldowany jest na stałe w miejscowości położonej poza obwodem szkoły. W trakcie nauki mieszka u cioci (w obwodzie szkoły). Jaki adres wpisać do księgi ewidencji dzieci i analogicznie do arkusza ocen?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin karcianych można odliczyć jeśli nauczyciel przebywał na "zielonej szkole" od wtorku do piątku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola publicznego. W miesiącu lipcu utworzona jest jedna grupa dzieci uczęszczających do przedszkola. Jakie opłaty powinnam naliczyć rodzicom: czy 5 godzin to jest podstawa programowa, a pozostałe godziny płacą rodzice, czy rodzice powinni płacić za 10 godzin pobytu dziecka w przedszkolu? Czy jest jakiś akt prawny mówiący o tym, że podstawa programowa realizowana powinna być tylko przez 10 miesięcy.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła przygotowuje się do nadania imienia i sztandaru szkole. Rewers sztandaru wygląda następująco: biało-czerwone tło, w centralnym miejscu umieszczony wizerunek Orła Białego. Nad Orłem na półokręgu umieszczony napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA”, pod Orłem znajduje się napis: „NAUKA I PRACA”. Czy umieszczenie napisu nad Orłem jest zgodne z zasadami oraz dobrymi praktykami godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przy szkole podstawowej funkcjonuje zespół wychowania przedszkolnego (jako odrębna placówka oświatowa uwzględniona w RSPO). Realizowane jest w nim wychowanie przedszkolne (poniżej klasy 0) dla dzieci 3-5-letnich w wymiarze 20 godz. tygodniowo. Ma on przydzieloną jedną salę dydaktyczną, korytarz i toalety są wspólne dla zespołu i szkoły. W zespole tym nie ma zatrudnionego nauczyciela, zajęcia realizuje nauczyciel zatrudniony w szkole. Jest to bardzo problematyczne. Uniemożliwia prawidłową sprawozdawczość np. do GUS, SIO.
Jakie działania należy podjąć na poziomie szkoły i organu prowadzącego, w celu likwidacji zespołu wychowania przedszkolnego (jako odrębnej jednostki), a następnie włączenia go w struktury szkoły jako oddziału przedszkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe