Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem przedszkola publicznego. W miesiącu lipcu utworzona jest jedna grupa dzieci uczęszczających do przedszkola. Jakie opłaty powinnam naliczyć rodzicom: czy 5 godzin to jest podstawa programowa, a pozostałe godziny płacą rodzice, czy rodzice powinni płacić za 10 godzin pobytu dziecka w przedszkolu? Czy jest jakiś akt prawny mówiący o tym, że podstawa programowa realizowana powinna być tylko przez 10 miesięcy.
Podstawa prawna:
1) Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.). 2) § 10 ust. 2 pkt 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.).
Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które m.in. zapewnia bezpłatne nauczania, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty (ze zm.). Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez tę placówkę w czasie przekraczającym wymiar zajęć 5 godzin realizacji podstawy programowej ustala organ prowadzący przedszkole.
Ponieważ przedszkole jest placówkę nieferyjną, pracuje przez rok szkolny trwający od 1 września do 31 sierpnia, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady pedagogicznej. Oznacza to, że przedszkole nie może ustalać zasad pobierania opłat innych niż wskazane przepisami. Zatem przez cały rok kalendarzowy realizuje obowiązek 5-godzinnego bezpłatnego nauczania bez względu na miesiące wakacyjne, które nie dotyczą przedszkoli (placówka nieferyjna). http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1973%3Aorganizacja-pracy
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy treść uchwał rady pedagogicznej może być zapisana w księdze protokółów rady, czy w odrębnej księdze uchwał a w księdze protokółów wpisywać tylko numer i nazwę uchwały?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawności sprzężoną, niepełnosprawność intelektualna stopnia umiarkowanego, niedosłuch w stopniu lekkim, niepełnosprawność ruchowa (w tym afazja motoryczna), powinno mieć zapewnione przez punkt przedszkolny zajęcia z surdopedagogiem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pożycza pieniądze i nie oddaje- u 8 osób z grona pedagogicznego, u 1 rodzica, u osoby spoza szkoły, która pisze na stronę szkolną e-maile. Czy taka osoba nie narusza dobrego imienia szkoły w tym grona pedagogic znego? Przecież to co ona robi to wyłudzenia- wie że nie może oddać długu. Jak postąpić ma dyrektor szkoły - czy mam patrzeć bezradnie na takie postępowanie? wydaje się że to demoralizujące dla innych, w tym zwłaszcza dla uczniów. Z poważaniem. M.G.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor pogotowia opiekuńczo-wychowawczego będzie miał prawo przejścia na świadczenie kompensacyjne?
- Jesteśmy jednostką budżetową, szkolącą, podlegającą bezpośrednio pod starostwo. Czy możemy brać udział w przetargach organizowanych przez starostwo?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe