Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy chcąc przekształcić stanowisko pracy z sekretarza szkoły na sekretarkę muszę wysłać do uzgodnienia tę propozycję do reprezentatywnych związków zawodowych? W aneksie do regulaminu wynagradzania znajduje się informacja o wykazie stanowisk w naszej szkole.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 z późn. zm.) zarówno stanowisko sekretarza szkoły, jak i sekretarki są stanowiskami zakwalifikowanymi jako stanowiska pomocnicze i obsługi. Różni je tylko kategoria zaszeregowania. Pewne jest to, że są to dwa różne stanowiska pracy i zmian w tym zakresie można dokonać za porozumieniem stron (obu) albo w drodze wypowiedzenia zmieniającego, tym bardziej że stanowisko sekretarki podlega IV grupie zaszeregowania, a sekretarza szkoły – XII.
Co do konsultacji z organizacjami związkowymi, to zgodnie z art. 42 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 – dalej Kodeks pracy) przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Dotyczy to w szczególności konsultacji wypowiedzenia z organizacjami związkowymi w oparciu o art. 38 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie musi być uzasadnione merytorycznie. Co ważne, jeżeli związek zawodowy zgłosi swoje umotywowane zastrzeżenia, uznając tym samym wypowiedzenie zmieniające za nieuzasadnione, pracodawca nie jest związany jego opinią. Przeprowadzenie konsultacji wypowiedzenia zmieniającego jest konieczne. Braki w tym zakresie uznawane są za naruszenie wymagań formalnych dokonania wypowiedzenia zmieniającego i uzasadnia odwołanie się pracownika do sądu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły po rezygnacji osoby z funkcji kierownika internatu powinien ogłosić konkurs na stanowisko kierownika czy wystarczy zasięgnąć opinii Rady Pedagogicznej i organu prowadzącego? Jeżeli powinien ogłosić konkurs to jakie kandydat na kierownika powinien spełniać wymogi? Nadmieniam jednocześnie, internat jest na terenie szkoły (sąsiedni budynek), a obecny kierownik podlega dyrektorowi. Dziękuje za odpowiedzieć.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy uśredniamy godziny kadrze zarządczej. Czy płacimy tylko za faktycznie przepracowane godziny na zastępstwach lub ponadwymiarowe. Szkoła jest feryjna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik dostarczył zaświadczenie z KRUS oraz z urzędu gminy o latach pracy w gospodarstwie rolnym. Czy to wystarczy, aby zaliczyć lata pracy w gospodarstwie rolnym czy musi okazać jeszcze inne dokumenty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy emerytowanemu nauczycielowi w ramach ZFŚS powinno być przyznane dofinansowanie do wypoczynku i na jakiej podstawie? Świadczenia urlopowe dla nauczycieli wypłacane są zgodnie z odrębnym rozp., pracownikom czynnym niepedagogicznym na podstawie wniosku o urlop wypoczynkowy trwającego nie krócej niż 2 tygodnie, a na jakiej podstawie nauczycielom- emerytom jeżeli jest to możliwe, ponieważ nasz regulamin nie przewiduje innych możliwości niż powyższe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe