Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałbym uszczegółowić pytanie dotyczące wynagrodzenia za trudne warunki pracy nauczyciela. Nauczyciel realizuje 22/18 godzin dydaktycznych. W tym 6 godzin w warunkach trudnych. Czy jest możliwa wypłata wynagrodzenia za warunki trudne w wysokości procentowej, stałej od wynagrodzenia uzależnionej od ilości realizowanych godzin? (Część realizuje w etacie, a część w nadgodzinach). Proszę o podanie przykładowego rozliczenia takich godzin.
Wypłata dodatku za trudne warunki pracy w wysokości procentowej od wynagrodzenia zasadniczego jest możliwa, jeśli dany regulamin wynagradzania nauczycieli, ustalony przez organ prowadzący, przewiduje taki sposób obliczania wysokości tego dodatku (art. 30 ust. 6 pkt 1 w zw. z ust. 1 pkt 2 KN). Wówczas stawkę za jedną godzinę pracy w ramach pensum mnoży się przez ten procentowy przelicznik oraz następnie mnoży przez liczbę godzin zrealizowanych w trudnych warunkach w ramach pensum. W przypadku pracy w godzinach ponadwymiarowych w trudnych warunkach, w pierwszej kolejności należy wyliczyć wynagrodzenie za jedną godzinę pracy ponad wymiar pensum (szczegółowe zasady w tym zakresie ustala organ prowadzący w regulaminie wynagradzania – art. 30 ust. 6 pkt 2 KN) i również kwotę tę mnoży się przez przelicznik procentowy, a następnie mnoży się przez liczbę godzin ponadwymiarowych zrealizowanych ponad wymiar pensum.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakiej podstawie można udzielić nauczycielowi (studiującemu)urlopu szkoleniowego i jaki jest jego wymiar?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w interpretacji zapisów z Karty Nauczyciela i Prawa oświatowego dotyczących zatrudniania osób do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, nie posiadających uprawnień pedagogicznych w szkole niepublicznej. Czy za każdym razem trzeba uzyskać na takie zatrudnienie zgodę kuratora, np. instruktor gry w szach y- chcemy prowadzić na terenie szkoły takie zajęcia i zatrudnić osobę na umowę zlecenie. Napomnę że jesteśmy placówką niepubliczną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony. Urodzona 25.01.1959r. Przedstawiam sytuację: od 01.09.2014 r. do 11.03.2015r -zwolnienie lekarskie (182 dni) od 12.03.2015 do 09.07.2015r świadczenia rehabilitacyjne. Pracownica starała się o rentę -otrzymała odpowiedz negatywną. Wróciła do pracy 10.07.2015r, a od 03.08.2015r do 20.12.2015r znów przebywa na zwolnieniu lekarskim( być może, że znów będzie 182 dni , a potem starania o świadczenia rehabilitacyjne). Moje pytanie brzmi. Czy mogę obecnie zwolnić pracownika na podstawie wyżej opisanej sytuacji? Jeśli nie to kiedy mogę rozwiązać umowę z takim pracownikiem który tak dużo choruje? Kiedy pracownica zostanie objęta ochroną przedemerytalną wg obowiązujących na dzień dzisiejszy przepisów? Bardzo proszę o poradę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc w sprawie możliwości zaliczenia nauczycielowi do pracowniczego stażu pracy pracy w gospodarstwie rodziców od 13.12.1994 do 28.11.1997 oraz pracy w gospodarstwie własnym od 28.11.1997 do 21.08.2000 r. Czy dobrze wnioskuję, że praca we własnym gospodarstwie nie musi być potwierdzona zeznaniami świadków, ale że powinno być zaświadczenie o opłacaniu składek (nauczyciel twierdzi, że był wtedy studentem, co zwalnia go z opłacania składek Krus, ale ja nie jestem co do tego przekonana). Dodam,że rok urodzenia osoby wnioskującej to 1978. Bardzo proszę o pomoc, gdyż takie kwestie nastręczają mi najwięcej problemów i nie chciałabym popełnić błędu. Z góry dziękuję.
- Mam nauczycieli emerytowanych dla których organ prowadzący na obowiązek naliczenia odpisu na ZFŚS w wysokości 5% pobieranych emerytur. Mój organ pprowadzący od 10 lat nalicza na każdego emerytowanego n-la 1000 zł. Na moje pytanie dlaczego nie jest to 5% tłumaczy, ze emeryci nie doatarczyli odpowiednich dokumentów. Moi emeryci terminowo składają dokumenty potwierdzające wysokość pobieranych emetytur. Księgowa tłumaczy, że nie wszyscy emeryci podlegli (z innych szkół z terenu) samorządowi robią to. Moi "podopieczni" zrobili to. Moje pytanie to:
1. W jaki sposób powinien być naliczony fundusz dla moich emerytów?
2. Czy jedt to 5% od kwoty brutto czy netto?
3. Czy możliwe jest aby OP naliczał tok jak to robi dotyczczas(czyli 1000 zł na każdego pemerytowanego n-la)?
4. czy możliwe jest takie naliczanie funduszu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe