Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcemy zatrudnić nowego nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego na stanowisko nauczyciela wspomagającego 20/20 oraz pedagoga specjalnego 5/22. Jak zapisujemy w umowie wymiar zatrudnienia? Jeżeli będzie to pensum łączone to będzie to 25/20? Czy będzie prawidłowo, jeśli wpiszemy, że 25/20 przy czym 20/20 to etat nauczyciela wspomagającego, a 5/22 to etat pedagoga specjalnego?
Nałożenie przez dyrektora szkoły na nauczyciela obowiązku pracy na stanowiskach o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin wiąże się z koniecznością stosowania art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Stosownie do wskazanego przepisu nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Podkreślenia wymaga, że ze wskazanego przepisu nie wynika, że uśrednieniu podlegają jedynie niepełne wymiary zatrudnienia. Uśrednia się różne wymiary pensum realizowane w ramach jednego stosunku pracy. Powoduje to, że można również uśredniać pełnym wymiar i częściowy wymiar, pod warunkiem, że podstawy wymiarów są różne.
Osoba, która w ramach jednego stosunku pracy ma pracować na stanowisku pedagoga specjalnego oraz nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne oraz współorganizującego kształcenie uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym (tzw. nauczyciel wspomagający) powinna mieć wyliczone pensum uśrednione. Etat nauczyciela – pedagoga specjalnego jest określany uchwałą organu prowadzącego i nie może przekraczać 22 godzin; etat nauczyciela wspomagającego kształcenie - 20 godzin.
Suma wymiaru etatu dla wszystkich stanowisk: 20/20 + 5/22=1 + 0,23=1,23
Suma liczby godzin wszystkich realizowanych przedmiotów: 20 + 5=25
Uśrednione pensum: (20+5) : 1,23= 25: 1,23=20,32, po zaokrągleniu 20.
Wymiar etatu nauczyciela to 25/20 (1,25), nauczyciel będzie realizował 5 nadgodzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, można zaliczyć do dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej okresy (zaświadczenie z KRUS), stwierdzające, że w okresie od 09.11.2004r. do 31.03.2008r., 21.06.2008r. do 30.09.2008r.i od 20.06.2009r. do 30.09.2009r. opłacała składki na KRUS jako właściciel gospodarstwa rolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik administracji z pozytywnym wynikiem COVID-19 może podczas izolacji świadczyć pracę zdalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wójt może odebrać prawo do mieszkania służbowego nauczycielowi, na które ma on legalny przydział?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawcy (nauczyciel) w internacie sosw (mogą pracować w każdą niedzielę z innym dniem wolnym w tygodniu, czy muszą mieć co drugą niedzielę wolną nawet, jeżeli chcą pracować w każda niedzielę? Jest to placówka feryjna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie udzielania urlopów nauczycielom zatrudnionym w placówce nieferyjnej. Ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat który pracuje od poniedziałku do czwartku, biorąc pod uwagę pensum 20 godzin? I kolejne pytanie, ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pół etatu (10 godz dydaktycznych), biorąc pod uwagę że pracuje tylko 2 dni w tygodniu: poniedziałek-3 godz,środa-7-godz? Wiem, że należy udzielać urlopu w dni, które nauczyciel pracuje, jednak mam wątpliwość co do poprawności zdejmowania godzin z puli urlopowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe