Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie odnośnie udzielania urlopów nauczycielom zatrudnionym w placówce nieferyjnej. Ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat który pracuje od poniedziałku do czwartku, biorąc pod uwagę pensum 20 godzin? I kolejne pytanie, ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pół etatu (10 godz dydaktycznych), biorąc pod uwagę że pracuje tylko 2 dni w tygodniu: poniedziałek-3 godz,środa-7-godz? Wiem, że należy udzielać urlopu w dni, które nauczyciel pracuje, jednak mam wątpliwość co do poprawności zdejmowania godzin z puli urlopowej.
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, który realizuje pensum przez 4 dni w tygodniu i tak wykonuje pracę przez 5 dni i 40 godzin w tygodniu, ponieważ jego czas pracy obejmuje także zadania statutowe oraz zadania i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym - art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W związku z tym należy przyjąć, że każdego dnia z 5 dni w tygodniu realizuje 8 godzin wszystkich zadań służbowych, jeżeli nie ustalono w umowie innego rozkładu czasu pracy. Wówczas jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom - art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. W przypadku nauczyciela niepełnoetatowego należy w umowie o pracę ustalić obowiązujący go rozkład czasu pracy obejmujący 20 godzin, w tym 10 godzin zajęć dydaktycznych. Urlop jest udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przykładowo, jeśli rozkład godzin kształtuje się w taki sposób, że nauczyciel wykonuje zadania w poniedziałek przez 6 godzin (w tym 3 godziny dydaktyczne), we wtorek 7 godzin i w środę 7 godzin (tylko godziny dydaktyczne), urlop jest jemu udzielany w poniedziałki po 6 godzin, a we wtorki i środy po 7 godzin. Przy tym rozkład czasu pracy niepełnoetatowego nauczyciela może objąć również 5 dni i być nierównomierny, a wówczas udziela się go w wymiarze godzinowym przypadającym w poszczególnych dniach. Ewentualnie można też przyjąć, że w poniedziałek i środę nauczyciel realizuje po 10 godzin (i w takim wymiarze godzinowym wykorzystuje też urlop), ponieważ akt KN nie ogranicza wprost czasu pracy nauczyciela samorządowej placówki do 8 godzin dziennie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w 2018 roku zostały wprowadzone zmiany dotyczące wynagrodzenia dyrektora niepublicznej placówki oświatowej? Czy jest wyznaczona górna granica wynagrodzenia dyrektora (będący jednocześnie właścicielem placówki), które można finansować z dotacji oświatowej?
- W maju 2019 r. rozwiązaliśmy umowę z nauczycielem z art. 20 KN z dniem 31.08.2019 r. Nauczyciel poinformował dyrektora, że z dniem 31.08.2019 r. przechodzi na emeryturę. Dostał dwie odprawy sześciomiesięczną i trzymiesięczną emerytalną. Podpisaliśmy z nim umowę na pół etatu od 1 września. DBFO nakazało zmienić umowę od 2 września, tłumacząc że przy przejściu na emeryturę musi być co najmniej jeden dzień przerwy. Czy w opisanym przypadku, kiedy nauczyciel nie rozwiązuje umowy w związku z przejściem na emeryturę tylko z art. 20 KN?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy dofinansowania okularów dla nauczyciela. W naszej szkole okulary mogą mieć tylko dofinansowane osoby, które pracują powyżej 4 godz. przy komputerze (administracja, dyrekcja), na skierowaniu na badania wskazujemy wówczas „praca przy komputerze”. W przypadku nauczycieli nie stosujemy tego zapisu. Czy powinniśmy to robić? Czy można nauczycielowi takiego finansowania udzielić i na jakiej podstawie to zrobić? Bo z ZFŚS takiego finansowania nie można udzielić.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły na dzień dzisiejszy ma zatrudnionego jednego nauczyciela matematyki, który realizuje 27 h tygodniowo; 18/18 zgodnie z umową i 9/18 – godziny ponadwymiarowe. Na chwilę obecną konieczne jest przydzielenie kolejnych 2 godzin dot. zindywidualizowanej ścieżki kształcenia dla ucznia, jak również dłuższa absencja nauczyciela matematyki spowodowała potrzebę zatrudnienia drugiego nauczyciela matematyki. Czy można zabrać pierwszemu nauczycielowi godziny ponadwymiarowe bez jego zgody, które zostały przyznane 1 września zgodnie z arkuszem, i przydzielić drugiemu nowemu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony dotychczas na pełnym etacie w bibliotece, od 2013/14 będzie pracował w wymiarze 3/4 etatu w bibliotece i 1/4 w świetlicy. Jaki dokument mu wręczyć w związku z tym przeniesieniem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe