Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, można zaliczyć do dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej okresy (zaświadczenie z KRUS), stwierdzające, że w okresie od 09.11.2004r. do 31.03.2008r., 21.06.2008r. do 30.09.2008r.i od 20.06.2009r. do 30.09.2009r. opłacała składki na KRUS jako właściciel gospodarstwa rolnego.
Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy (dodatek stażowy, nagroda jubileuszowa), również nauczycieli zalicza się:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Doumentem, na podstawie którego pracodawca zalicza w/w okresy do stażu pracy jest zaświadczenie wydane na wniosek pracownika przez właściwy urząd gminy, stwierdzające okresy jego pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym (nie zaświadczenie z KRUS).
Jeżeli urząd gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie. W takim wypadku, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20.07.1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał pełnych kwalifikacji. W chwili obecnej posiada pełne kwalifikacje, czy można go teraz zatrudnić przez mianowanie? Jaka jest podstawa prawna?
- Jestem dyrektorem szkoły od 2002r. W szkole w której pracuje zatrudniony jest mój mąż na stanowisku konserwatora.Dostałam informację z urzędu gminy, że z uwagi na zależność służbową nie może dalej być zatrudniony przeze mnie. Proszę o pilną odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Z jaką datą należy zawrzeć umowę z pracownikiem, który jest zatrudniony od 01.01.2020 r.?
Czy 31.12.2019 r. czy 02.01.2020 r.?
2. Z jaką datą napisać angaże dla obsługi, gdy podwyżka była ze względu na płacę minimalną?
Czy 31.12.2019 r. czy 02.01.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wygaszanego gimnazjum zatrudniony przez mianowanie od 1 września 2018 r. będzie miał 10 godzin w gimnazjum i 4 godziny w szkole podstawowej. W piśmie informującym o ograniczeniu etatu powinnam wpisać 10/18 czy 14/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły na dzień dzisiejszy ma zatrudnionego jednego nauczyciela matematyki, który realizuje 27 h tygodniowo; 18/18 zgodnie z umową i 9/18 – godziny ponadwymiarowe. Na chwilę obecną konieczne jest przydzielenie kolejnych 2 godzin dot. zindywidualizowanej ścieżki kształcenia dla ucznia, jak również dłuższa absencja nauczyciela matematyki spowodowała potrzebę zatrudnienia drugiego nauczyciela matematyki. Czy można zabrać pierwszemu nauczycielowi godziny ponadwymiarowe bez jego zgody, które zostały przyznane 1 września zgodnie z arkuszem, i przydzielić drugiemu nowemu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe