Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Akt nadania stopnia awansu zawodowego rzeczywiście jest niekompletny ponieważ w 2010 r. na podstawie załącznika nr 5 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z...

PORADA PRAWNA

20 listopada 2019 Awans zawodowy

Była nauczycielka zwróciła się do szkoły z prośbą o wydanie nowego aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego w związku z brakiem uzasadnienia na otrzymanym. Czy przepisy dopuszczają taką możliwość? Czy należy wydać nowy akt, czy korektę? Opis sytuacji: nauczycielka rozpoczęła pracę w szkole w 1 września 2010 r. na stanowisku nauczyciela przedmiotów zawodowych w wymiarze 0,5 etatu (9/18). Umowa została zawarta na czas określony do dnia 31 sierpnia 2011 r. W związku w faktem, iż nauczycielka pracowała wcześniej 8 lat w innych szkołach (w latach 1985-1994) ówczesny dyrektor zdecydował uznać staż pracy za wystarczający do nadania z dnia 1 września 2010 r. stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Obecnie nauczycielka będzie przystępować do postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego i w wyniku weryfikacji dokumentów okazało się, że akt nadania zawiera niekompletne uzasadnienie.

Akt nadania stopnia awansu zawodowego rzeczywiście jest niekompletny ponieważ w 2010 r. na podstawie załącznika nr 5 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2004 r. Nr 260, poz. 2593) dyrektor miał obowiązek uzasadnienia decyzji o nadaniu stopnia awansu w załączniku do aktu nadania. Brak uzasadnienia nie podlega uzupełnieniu (art. 111 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, Dz.U. z 2018 r., poz. 2096). Natomiast w orzecznictwie wskazuje się, że uzasadnienie aktu nadania nie przesądza o treści w nim zawartej, zatem brak uzasadnienia nie wpływa na prawidłowość dokumentu, jakim jest akt nadania stopnia awansu zawodowego i nie niweczy faktu posiadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 października 2018 r., III SA/Gd 705/18). Dopóki więc kurator oświaty w ramach uprawnień nadzorczych nie uchyli aktu nadania po stwierdzeniu, że dyrektor nieprawidłowo zastosował art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nauczyciel posiada stopień awansu nauczyciela kontraktowego i brak jest podstaw do wydania przez dyrektora nowej decyzji w tym przedmiocie. W tej sytuacji najlepiej, aby nauczyciel ustalił z kuratorem oświaty jako organem badającym ważność nadania stopnia awansu, dalszy właściwy tryb postępowania. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT