Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Postępowanie, w tym egzamin (nie zaś rozmowę kwalifikacyjną), prowadzi się według przepisów rozdziału 3a KN i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca...

PORADA PRAWNA

22 kwietnia 2018 Awans zawodowy

Bardzo proszę o wskazanie procedury przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego dla nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego w przypadku szkoły niepublicznej, w której organem prowadzącym jest stowarzyszenie prowadzone przez rodziców.

Postępowanie, w tym egzamin (nie zaś rozmowę kwalifikacyjną), prowadzi się według przepisów rozdziału 3a KN i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2013 r., poz. 393 - co wynika z odesłania z art. 91b ust. 2 pkt 3 KN. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 14 dni od zakończenia stażu. Dyrektor ustala ocenę dorobku zawodowego w terminie 21 dni od złożenia sprawozdania oraz wcześniej zasięga opinii rady rodziców (termin na opiniowanie wynosi 14 dni), jeśli taki organ działa w szkole niepublicznej zgodnie z jej statutem. Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania do kuratora oświaty w ciągu 14 dni od jej doręczenia nauczycielowi. Nauczyciel, który uzyskał pozytywną ocenę dorobku zawodowego, powinien złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu, do którego załącza zaświadczenie dyrektora o treści określonej w § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. Jeśli wniosek zawiera braki formalne, dyrektor wzywa nauczyciela do ich uzupełnienia w terminie 14 dni.

W razie złożenia prawidłowego wniosku, organ prowadzący (czyli statutowo upoważniony organ stowarzyszenia do jego reprezentacji) wyznacza komisję egzaminacyjną o składzie wymienionym w art. 9g ust. 2 KN oraz zawiadamia i członków i nauczyciela o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu na co najmniej 14 dni przed datą posiedzenia komisji. Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, podczas którego nauczyciel dokonuje prezentacji dorobku zawodowego oraz odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań na stopień nauczyciela mianowanego. Przebieg egzaminu jest protokołowany. Każdy z członków komisji ocenia spełnianie przez nauczyciela wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego w punktach według skali od 0 do 10. Na podstawie liczby punktów przyznanych przez poszczególnych członków komisji oblicza się średnią arytmetyczną punktów, z tym że jeżeli liczba członków komisji jest większa niż 3, odrzuca się jedną najwyższą i jedną najniższą ocenę punktową. Nauczyciel zdaje egzamin, jeżeli obliczona średnia arytmetyczna punktów wynosi co najmniej 7. W razie zdania egzaminu, nauczyciel otrzymuje od komisji zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Następnie organ prowadzący (czyli statutowo upoważniony organ stowarzyszenia do jego reprezentacji) wydaje decyzję administracyjną: albo o odmowie nadania stopnia awansu nauczyciela mianowanego (gdy nauczyciel nie zdał egzaminu) albo decyzję – akt nadania stopnia awansu nauczyciela mianowanego (gdy nauczyciel zdał egzamin). W razie złożenia przez nauczyciela wniosku o podjecie postępowania do dnia 30 czerwca danego roku, decyzję wydaje się do dnia 31 sierpnia danego roku, a gdy wniosek zostanie złożony do dnia 31 października danego roku – do 31 grudnia danego roku. Decyzję doręcza się nauczycielowi; gdy jest odmowna – musi zawierać uzasadnienie i pouczenie o prawie odwołania do kuratora oświaty w terminie 14 dni za pośrednictwem stowarzyszenia.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT