Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie dane organu prowadzącego przedszkole niepubliczne powinny być zawarte na pieczątce dotyczącej egzaminu na nauczyciela mianowanego?
Powyższego zagadnienia nie reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574), ponieważ organ prowadzący nie wydaje nauczycielowi ani dokumentacji załączanej do wniosku o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego, ani też nie wydaje aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. W związku z tym jeśli na potrzeby jakiejś innej dokumentacji jest używana pieczęć organu prowadzącego, organ ten stosuje posiadane pieczęcie, które go jednoznacznie identyfikują.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka rozpoczynająca pracę w szkole, zatrudniona na 1/4 etatu powinna rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel-pedagog, który rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego na skutek zmian w organizacji przeniesiony w stan nieczynny i zatrudniony na 1/4 etatu oraz umowę na zastępstwo w poradni pedagogiczno-psychologicznej ma jakiekolwiek szanse na kontynuację stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Szkoły niepubliczne kierują się swoimi zasadami w kwestii wynagradzania nauczycieli. Czy zatem nauczyciel takiej szkoły ma prawo odmówić przyjęcia funkcji opiekuna stażu, jeśli nie jest to związane z dodatkiem do wynagrodzenia? (nie ma o tym słowa w Statucie i Regulaminie szkoły). Organ prowadzący szkołę nie podpisuje z zatrudnianymi nauczycielami "zakresu obowiązków". Czy zatem funkcję opiekuna stażu można przyznać odgórnie na podstawie nadrzędnych przepisów ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jeszcze raz dziękuję za kolejną odpowiedź. Drążę jednak temat. A jeśli nauczyciel został zatrudniony na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela w okresie od 1.09 do 30.06 (bo taki był okres urlopu dla poratowanie zdrowia nieobecnego nauczyciela) to czy tak zatrudniony nauczyciel może rozpocząć staż na kontraktowego?
Wcześniejsze pytania i odpowiedzi brzmiały.
Dziękuję za odpowiedź na zadane pytanie, ale nie jest ona ścisła. Cyt. Czy nauczyciel stażysta może rozpocząć staż na stopień awansu nauczyciela kontraktowego, jeśli jest zatrudniony na czas określony do końca zajęć w roku szkolnym tj. od 1.09 do ostatniego piątku czerwca. Czas stażu trwa 9 miesięcy, czyli do końca maja. A w kolejnym miesiącu jest w stanie zmieścić się w procedurze i terminach włącznie z rozmową kwalifikacyjną, jeśli dyrektor nie będzie trzymać się maksymalnych przedziałów czasowych. Odpowiedź brzmiała: Nauczyciel powinien być zatrudniony na okres całego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia, jeśli – jak opisano w pytaniu – podjął pracę z początkiem roku szkolnego. Oznacza to, że może odbyć staż. Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.). Wyjaśnienie: Podjął z początkiem roku szkolnego 1.09, ale nie został zatrudniony do końca roku szkolnego do 31.08 tylko do końca zajęć szkolnych, czyli do końca czerwca przed wakacjami. Co wtedy? Proszę jeszcze raz o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych wyżej. Natomiast nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Oznacza to, że błędnie sporządzono umowę z nauczycielem uniemożliwiając mu odbycie stażu. Z nauczycielem powinna być zawarta umowa na okres od 1.09 do 31.08.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 64.5.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwe przeprowadzenie egzaminu na nauczyciela mianowanego w okresie wakacji, jeśli nauczycielowi staż skończył się 6 lipca (przedłużony z powodu choroby o 35 dni)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe