Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Odpowiedzi udzieliliśmy m. in. 24.05 br.: §1 ust.1 Rozporzadzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki...

PORADA PRAWNA

30 sierpnia 2011 Prawo oświatowe

Bardzo proszę o udzielenie informacji oraz podstawy prawnej na temat realizacji religii w oddziałach przedszkolnych w szkole: grupa 5-latków i grupa 6-latków. Ile godzin? Kiedy można realizować? Czy te godziny są wliczone do 5-godz. czasu pracy oddziału przedszkolnego? Proszę o wytyczne do planu lekcji uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej tj. zasady wg. których układa się plan lekcji zgodnie z higieną pracy. Dziękuję.

Odpowiedzi udzieliliśmy m. in. 24.05 br.:

§1 ust.1 Rozporzadzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (ze zm.)

§1. 1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:
1) w szkołach podstawowych i gimnazjach - na życzenie rodziców (opiekunów prawnych),
2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie,
2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w najprostszej formie oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione.
(...)

§ 4. Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii.


Przepis jest jednoznaczny:

w przedszkolach organizuje się naukę religii w ramach planu zajęć przedszkolnych, na życzenie rodziców. Co oczywiście nie oznacza, że zajęcia muszą być przed lub po innych zajęciach obowiązkowych. O tym decyduje dyrektor biorąc pod uwagę potrzeby rodziców, możliwości kadrowe oraz inne czynniki ważne dla przedszkola.
Natomiast podstawą do nauczania religii  (§ 4 Rozp. z 14.04.1992 r.) są programy opracowane i zatwierdzone przez właściwe władze kościelne, a nie podstawy  programowe nauczania przedszkolnego/ogólnego.

   W świetle art. 42 ust. 3 lp. 1 i 2 Karty Nauczyciela nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć w przedszkolu realizują tygodniowo 25 lub 22 (w przypadku pracy z grupami dzieci 6-letnich) godziny obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Realizowany wymiar zajęć obowiązkowych jednoznacznie wskazuje na fakt, że zajęcia z religii są organizowane poza pracą nauczycieli, dla których wymiar wynosi 25 lub 22 godz. tygodniowo.

Inaczej jest w przypadku, gdy np. część rodziców nie wyraziła zgody na uczestniczenie dziecka w tych zajęciach - i wówczas tą grupą zajmuje się nauczyciel, który wykonuje swoje czynności w ramach pensum (22 lub 25 godz.), a równolegle trwają zajęcia z religii z inną grupą w ramach planu zajęć przedszkolnych.

Jeśli chodzi o przepisy higieny umysłowej ucznia - są zawrte w zasadach wydawanych przez Terenowe Stacje Sanitarno=Epidemiologiczne.
Na str. znajdują się Poradniki z arkuszami do oceny działań szkoły związanych z higieną pracy/nauczania:

  1. 1)
  2. http://www.gis.gov.pl/userfiles/file/Dep_%20Zdrowia%20Publicznego%20i%20Promocji%20Zdrowia/Higiena_dzieci_i_mlodziezy/OSH-1%20arkusz%20INFO0.pdf
  3. 2)http://www.pomorskie.eu/res/BIP/PSSE/Bytow/komunikaty/poradnik_higieny__poprawiony.pdf
  4. 3)
  5. http://www.wsse.krakow.pl/strona/index.phpoption=com_content&view=article&id=444:ocena-higieny-procesu-nauczania-uczenia-si-w-szkoach-podstawowych&catid=85:rodowisko-szkolne&Itemid=101
  6.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT