Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi w oddziale przedszkolnym przysługuje 35 dni w skali roku. Czy dzielimy go proporcjonalnie, czyli od września do grudnia (12 dni) i od stycznia do sierpnia (23 dni), ponieważ ten nauczyciel przechodzi wraz z uczniami do klasy pierwszej?
Urlop nauczyciela placówki nieferyjnej jest rozliczany w poszczególnych latach kalendarzowych, zgodnie z art. 153 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Nauczyciel zatrudniony przez cały rok kalendarzowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych od 1.01 do 31.12. oraz nie dzieli się go na części w związku z trwaniem roku szkolnego (art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Gdyby nauczyciel był zatrudniony przez części poszczególnych lat, wówczas ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w poszczególnych latach kalendarzowych, zgodnie z art. 64 ust. 5a KN oraz art. 1551 KP. W sytuacji gdy nauczyciela zatrudniono w oddziale przedszkolnym wyłącznie na okres 1.09–31.08 kolejnego roku, to wówczas nabywa prawo do urlopu w wymiarze: w pierwszym roku: 4/12 * 35 dni = 11,67 dni, zaokrąglonych do 12 dni; oraz w drugim roku: 8/12 * 35 dni = 23,33 dni, zaokrąglone do 24 dni (art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 KP). W przypadku gdy co najmniej po raz drugi w karierze nauczyciel będzie zajmował stanowisko nauczyciela szkoły feryjnej, za okres 1.09–31.12 nabędzie także prawo do urlopu na tym stanowisku: 4/12 * 56 dni = 18,67 dni, zaokrąglonych do 19 dni kalendarzowych (analogicznie: art. 66 ust. 2 KN, art. 1551 § 1, art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 KP). Natomiast w razie pierwszej pracy w szkole feryjnej prawo do pierwszego urlopu na stanowisku nauczyciela szkoły feryjnej nauczyciel nabędzie dopiero w dniu poprzedzającym pierwsze ferie szkolne (art. 65 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam przygotować wniosek o udzielenie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe dla uczniów szkoły (w tym uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, słabowidzący, z autyzmem).
W Rozporządzeniach MEN z dnia 20 marca 2018 r. są dwie poz. 611 i 615. Jest w nich mowa o art. 55 ust.5, w drugim o art. 113 ust.12. Są tam różne wysokości wskaźników. Które klasy mam obliczać wg art. 55, które wg 113?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W ramach działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego, którego siedzibą jest szkoła, lub klubu sportowego działacz klubu (a jednocześnie nauczyciel wychowania fizycznego szkoły) chce zabrać uczniów w czasie lekcji na zawody klubowe (nie szkolne). Czy może taki wyjazd zorganizować i czy może na nie pojechać w ramach wycieczki szkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy nauczyciel języka obcego ma prawo wpisać wyniki matury próbnej jako oceny cząstkowe, wpisując za każde zadanie osobną ocenę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przepisy określają, że liczba godzin wychowawczych na grupę wychowawczą w bursie (placówka feryjna) nie może być większa niż 55? Czy tych 55 godzin na grupę wychowawczą może stanowić godziny pracy dla wychowawcy w ciągu dnia i w nocy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dlaczego w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, kształcącym w formie zaocznej, nie można (zgodnie z zapisami obowiązującego rozporządzenia) prowadzić języka polskiego w zakresie rozszerzonym ?
Zanim otrzymam odpowiedź, że można, proszę policzyć godziny minimum.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe